Magyarok köszöntötték a kolozsvári vasútállomáson tegnap este annak a különvonatnak az utasait, amely a most szombaton tartandó csíksomlyói búcsúra vitte a zarándokokat.

A búcsú az összmagyarság egyik legjelentősebb vallási és nemzeti ünnepe. A mai kegyhelyen először a bencések építettek román stílusú templomot, az ő helyüket a 15. század közepén a ferencesek foglalták el. A helyieket 1444-ben IV. Jenő pápa körlevélben biztatta, hogy segítsenek a szerzeteseknek a templomépítésben, cserében búcsú megtartását engedélyezte. A négy évvel később befejezett gótikus templom főoltárát díszítette az a Mária-szobor, amely azóta is Csíksomlyó legértékesebb kegytárgya.



