Rekordot állított fel a börze

Az OTP Bank Kiugró teljesítményt nyújtott a vezető részvények közül az év első kereskedési hónapjában

Gazdaság
  • 2017.02.02. - 02:42

A januári tőzsdei forgalom a decemberihez hasonlóan alakult, elérvén a 177 milliárd forintot – közölte a Budapesti Értéktőzsde képviselete.

<p>A BUX-index az év első hónapjában végig a tavaly év végi záróérték – 32 ezer pont – felett mozgott, sőt újabb csúcsát is beállította 33 031 ponttal. <br /><br />A befektetési szolgáltatók rangsorában éles verseny bontakozott ki az év első hónapjában a pesti börzén: az első helyen ezúttal a Wood &amp; Company Financial Services végzett 74,4 milliárd forintos forgalommal, míg a Concorde Értékpapír Zrt. 2,4 milliárd forintos lemaradással a második helyre szorult 72 milliárd forintos forgalom mellett. A harmadik helyet ezúttal az Equilor Befektetési Zrt. szerezte meg 62,1 milliárd forintos forgalommal. <br /><br />A tőzsde képviselete közölte: 177 milliárd forintos részvénypiaci forgalommal indította a 2017-es évet a börze, amely lényegében megegyezik a tavaly decemberivel – 178 milliárd forint –, ugyanakkor elmarad a tavalyi év azonos időszakában mért értéktől. Utóbbi 218 milliárd forint volt. <br /><br />A napi átlagforgalom az év első hónapjának 22 kereskedési napján 8,1 milliárd forint volt, amely elmarad a tavalyi egész éves 9,2 milliárd forintos napi átlagforgalomtól. Ugyanakkor a BUX-index januárban ismét megdöntötte korábbi csúcsát, és január 10-én 33 031 ponton zárt. A mutató a hónap végére végül 1,5 százalékos emelkedés mellett 32 481 ponton állapodott meg. A BÉT összeállítása szerint a vezető részvények közül kiugró teljesítményt nyújtott az OTP: a legnagyobb hazai bank árfolyama január 26-án kilencéves csúcsra erősödött 8950 forintos árfolyam mellett, a hónap végén pedig kismértékű korrekciót követően 5,1 százalékos emelkedéssel 8825 forinton zárt. Az év első hónapjában a Richter- és a Mol-részvények értéke csökkent, míg a Magyar Telekom árfolyama három százalékot erősödött. </p>
<hr />
<p><strong>Konfliktust okozhat az amerikai kamatszint</strong> <br /><em>5 perces interjú: Christopher Dembik, a Saxo Bank elemzője</em><br /><br />- Mi a hatása Donald Trump politikájának a piacokra? <br /><br />- Trump hatása a piacokra csak egy spekulatív buboréknak tekinthető, és mint minden buborék, ez is ki fog pukkanni, amikor a befektetők végül rájönnek, hogy az új elnök sem fogja tudni betartani az ígéreteit. Eddig a győzelem közvetlen, legkézzelfoghatóbb jele a kamatlábak emelkedése volt. A befektetők várakozásai szerint Trump gazdaságpolitikájának inflációs hatásai lesznek. A piac nyugodt hangulata azonban indokolatlan, tekintve, hogy az új elnök beiktatási beszédében csak megerősítette a protekcionista irányt. <br /><br />- Milyen kondícióban van az Egye­sült Államok gazdasága? <br /><br />- Az Egyesült Államok gazdasága jó egészségnek örvend, és sok tekintetben erőteljesebben teljesít, mint 2008 előtt. Különösen igaz ez a pénzügyi szektorra és a munkaerőpiacra. Obama öröksége azonban nem csak pozitív elemeket tartalmaz. A leköszönő elnök legfőbb gazdaságpolitikai kudarcának az tekinthető, hogy képtelen volt az egyre növekvő egyenlőtlenségek ellen hatékonyan küzdeni – ez volt Trump győzelmének egyik kulcsfontosságú oka.<br /><br />- Eközben mindenki kamatemelést vár, nem? <br /><br />- A jelenlegi konfliktus egyértelműen a monetáris politika normalizálása kapcsán éleződött ki – Trump infrastrukturális terveinek viszonylag alacsony kamatszintekre van szüksége ahhoz, hogy garantálható legyen a versenyképes árfolyam, a hitelkamatok pedig gazdaságilag vonzó szinten maradjanak. Az amerikai jegybank, a Fed álláspontja viszont egyértelműen a kamatemelés irányába mutat, amely talán még gyorsabb ütemű lehet, mint ahogyan azt a piac várja.<br /><br />- Mi lesz az euróval, a dollárral? <br /><br />- A piaci konszenzus szerint az Euró­pai Központi Bank és a Fed monetáris politikája közötti különbségek a dollár erősödéséhez és az euró gyengüléséhez vezethetnek. </p>

Reklám