Porgy és Bess története az Operában

Különös végrendelet George Gershwintől

Kultúra
  • 2018.01.18. - 01:10

Hazai énekesek előadásában mutatja be a Magyar Állami Operaház január 27-én George Gershwin Porgy és Bess című operáját a budapesti Erkel Színházban Almási-Tóth András rendezésében – írja a távirati iroda.

Az opera története a dél-karolinai Charleston egyik fekete közösségének életét mutatja be egy koldus és egy kábítószerfüggő nő különös szerelmén keresztül. Ira Gershwin, az opera szövegírója, a zeneszerző öccse végrendeletében a műre vonatkozóan az „all-black cast” kitétellel rendelkezett, vagyis csak született fekete énekesek adhatják elő a darabot. A jelenlegi szerződésben ez a kitétel nem szerepel, így az idei évadban négy alkalommal adják elő Gershwin művét, s a következő évadban is játszani szeretnék – mondta el Ókovács Szilveszter, az intézmény főigazgatója a szerdai sajtótájékoztatón, Budapesten. A plakátokon, szóróanyagokon jelzik, hogy a jogtulajdonosok nem értenek egyet a feketék nélküli Porgy és Bess előadásával – tette hozzá. A főigazgató, akit több kritika ért amiatt, hogy fehér énekesekkel állítja színpadra a darabot, kiemelte, hogy szerinte az opera az egyetemes művészetnek, a humanitásnak olyan értéke, amelyet nem szabad korlátozni, kisajátítani, és nem szabadna bőrszín alapján megítélni, hogy ki énekelheti.
Reklám