Lezárul az idén a Véda elnevezésű közúti intelligens kamerahálózat kiépítése – közölte a projekt tegnapi zárórendezvényén Halmosi Zsolt, az országos rendőrfőkapitány rendészeti helyettese. A beruházást 14,5 milliárd forintos uniós támogatással valósították meg a konzorcium tagjai.
A Véda Közúti Intelligens Kamerahálózat nevű rendszer három fő elemből áll, ezek egyike a változó, illetve állandó helyszínekre telepített mérőműszerek hálózata. Ugyancsak ezek a berendezések képesek észlelni és dokumentálni, valamint a központi információs rendszerbe továbbítani a közutakon elkövetett jogsértéseket. A szabályokat be nem tartó külföldiekkel szembeni hatékonyabb fellépés érdekében a rendőrség huszonhat nagy teljesítményű gépkocsit szerzett be. Szintén a beruházás része az a több mint kilencszáz kézi adatrögzítő és információs eszköz, amelyet a közlekedőket megállító járőrök használnak. A Véda mozgatható, intelligens kameráit márciusban kezdték el tesztelni az utak mentén, s a komplex feladatokra is képes berendezések egyelőre csak a járművek sebességét mérik.
A rendszer teljes tesztjét – amelyben az állandó helyre telepített mérőműszerek is részt vesznek, ezek helyét a rendőrség honlapján közölte – januárban kezdik el, és a téves információk kiszűrése érdekében az adatokat összevetik a hagyományos módszerekkel mértekkel is. A Véda 2016 közepétől üzemelhet teljes kapacitással.



