Egyhangú döntéssel megállapította a kötelező betelepítési kvótáról tartott országos népszavazás eredményét a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) keddi ülésén.
Az NVB a magyarországi szavazóköri jegyzőkönyvek, a külképviseleti szavazás eredményét megállapító jegyzőkönyv és a levélben leadott szavazatok megszámlálásának eredményét megállapító jegyzőkönyv alapján állapította meg a népszavazás végeredményét.
Eszerint a voksolásra 8 272 625 választópolgár volt jogosult: 7 986 767-en szerepeltek a magyarországi szavazóköri névjegyzékben, 11 231-en a külképviseleti névjegyzékben és 274 627-en levélben szavazhattak.
A választásra jogosultak közül végül 3 646 334-en vettek részt a voksolásban: 3 506 618-an magyarországi szavazóhelyiségekben vagy mozgóurnával (43,91 százalékos részvétel), 9 360-an külképviseleteken (83,34 százalékos részvétel) és 130 356-an levélben (47,47 százalékos részvétel).
A 3 643 055 szavazólap közül 224 668 (6,17 százalék) volt érvénytelen.
A 3 418 387 érvényes szavazólapból (ez az összes választópolgár 41,32 százaléka) "igen" szavazat volt 56 163 (az érvényesen szavazók 1,64 százaléka), "nem" szavazat pedig 3 362 224 (az érvényesen szavazók 98,36 százaléka).
Az alaptörvény szerint az országos népszavazás akkor érvényes, ha a névjegyzékben szereplő választópolgárok több mint fele érvényesen szavazott, és eredményes, ha az érvényesen szavazó választópolgárok több mint fele a megfogalmazott kérdésre azonos választ adott, azaz nincs szavazategyenlőség.
A kormány által kezdeményezett, az államfő által október 2-ára kiírt népszavazás kérdése úgy szólt: "Akarja-e, hogy az Európai Unió az Országgyűlés hozzájárulása nélkül is előírhassa nem magyar állampolgárok Magyarországra történő kötelező betelepítését?"
Az NVB határozata nem jogerős, az ellen a Kúriához lehet jogorvoslatot benyújtani, öt napon belül.
Nem volt jogsértő a mobilfülkék használata Zuglóban
A zuglói országgyűlési egyéni választókerületi választási bizottsághoz (oevb) azért fordult egy magánszemély, mert Zuglóban több szavazókörben sem voltak szavazófülkék az október 2-ai népszavazáson, csak papírból készült paravánok, "mobilfülkék", ez pedig a kifogástevő szerint sértette a szavazás titkosságát. A kifogást az oevb elutasította, arra hivatkozva, hogy a papírfülkék három oldalról határoltak voltak, és alkalmasak voltak arra, hogy a választópolgár titkosan adja le a szavazatát.
A magánszemély fellebbezést nyújtott be a határozat ellen. Az NVB keddi ülésén 9:3 arányban helybenhagyta az oevb határozatát, arra hivatkozva, az jogszerű döntést hozott.
Rádi Péter választott tag és Sárhegyi Zoltán, a Fidesz delegáltja a vitában amellett érvelt, hogy a lehetőség önmagában nem elég a jogsértés megállapítására. Bodolai László, az LMP delegáltja és Litresits András, az MSZP delegáltja viszont a jogsértés megállapítását tartotta indokoltnak, azt mondták, a fülkék elhelyezkedése alkalmas lehetett a szavazás titkosságának megsértésére.
Borbély Andrea, a Jobbik delegáltja saját személyes élményét is megosztotta a bizottsággal, elmondta, hogy ő ilyen fülkében szavazott és megerősítette: be lehetett látni a szomszéd fülkébe. Hozzátette: a titkosságot garantálni kell, így ha kétség merül fel a titkossággal kapcsolatban, akkor meg kell állapítani a jogsértést.
Pálffy Ilona, a Nemzeti Választási Iroda (NVI) elnöke az ülésen azt mondta, a kifogásolt mobil szavazófülkék a mozgásukban korlátozottak számára készültek. Hozzátette: felhívják a XIV. kerületi helyi választási iroda vezetését arra, hogy a szavazások során a "rendes" szavazófülkéket is alkalmazni kell.
Patyi András, az NVB elnöke pedig jelezte: a vita alapján indokoltnak látja, hogy a bizottság iránymutatásban értelmezze a fülkék elhelyezésének kérdését.
Az NVB egyhangú döntéssel helybenhagyta a hódmezővásárhelyi választási bizottság határozatát, amelyben az megállapította, hogy jogsértő volt, hogy Török Miklós, a Demokratikus Koalíció tagja a népszavazás napján az egyik makói szavazókör bejárata előtt a párt logójával ellátott pólóban "huzamosabb ideig tartózkodott". Az oevb arra hivatkozva állapította meg a jogsértést, hogy a választási eljárási törvény szerint a szavazás napján a szavazókörök bejáratától számított 150 méteres körzetben nem lehet kampánytevékenységet folytatni.
Litresits András, az MSZP delegáltja az ülésen felvetette, hogy a jogalkotónak a jövőben rendeznie kellene a magyarországi lakcímmel nem rendelkező választópolgárok nyilvántartásának ügyét. Mint mondta, a levélben szavazásra regisztráltak esetében nem értesül a választási szerv arról, ha valaki meghalt vagy elveszítette a választójogát.
Válaszában Pálffy Ilona, a Nemzeti Választási Iroda elnöke elmondta, a Fővárosi Kormányhivatal végzi a határon túliak elhalálozásával, névváltozásával kapcsolatos ügyek anyakönyvezését. A népszavazást megelőzően a kormányhivatal arról tájékoztatta az NVI-t, hogy több mint ötezer határon túli magyarról állított ki halotti kivonatot és őket törölték is a levélben szavazásra regisztráltak névjegyzékéből.



