Nem változtatott a főbb előrejelzési mutatóin a Kopint-Tárki Konjunktúrakutató Intézet, amely az idei évre továbbra is 3,9 százalékos, jövőre négyszázalékos bruttó hazai termék (GDP)-növekedést, 2017-re 2,3 százalékos, 2018-ra 2,5 százalékos inflációt vár – közölte Palócz Éva, az intézet vezérigazgatója a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségével (VMOSZ) közösen szervezett sajtótájékoztatóján.
Palócz Éva szerint az idei jó év a magyar gazdaság számára, de arról sem szabad megfeledkezni, hogy miközben a növekedés mértéke valóban meghaladja az uniós átlagot, régiós viszonylatban a 2017-es és a jövő évre várt számokkal az ország épphogy bekerült a középmezőnybe. A Kopint-Tárki Konjunktúrakutató Intézet szerint ebben az évben az export 6,5 százalékkal nő, ami 0,3 százalékponttal kevesebb az októberi jelentésben előre jelzetthez képest. Az import ezzel szemben gyorsuló ütemben növekszik: 2017-ben a behozatal növekedése az intézet szerint elérheti 9,5 százalékot, miközben októberben 8,1 százalékot vártak – közölte az MTI. A jövedelmek óriási mértékben növekszenek, ez azonban egyelőre a fogyasztásban még nem látszik – hangsúlyozta Palócz Éva, aki arra is kitért, hogy a fogyasztási helyzet javul. A nettó reálkeresetek idén éves szinten tíz százalékkal nőnek a konjunktúrajelentés szerint, miközben a magánfogyasztás négy százalékkal bővül. A munkanélküliség az intézet jelentése szerint 4,2 százalékra csökken év végére a tavalyi év végi 5,1 százalékról. A világgazdaságot tekintve jobb adatok láttak napvilágot, mint amire számítani lehetett – mondta Nagy Katalin, a Kopint Konjunktúrakutatási Alapítvány ügyvezető igazgatója.