Magyarország nem lesz bevándorlóország, soha nem fogadott be és nem is fog befogadni illegális bevándorlókat – jelentette ki Szijjártó Péter tegnap Pozsonyban, ahol Magyarország pozsonyi nagykövetsége új épületének átadásán is részt vett.

Megdöbbentőnek és elfogadhatatlannak nevezte Szijjártó Péter Charles Michel belga kormányfő azon hét végi kijelentését, amely szerint „ultimátumot adtak a szolidaritást elutasító” visegrádi országoknak, és amennyiben június végéig nem sikerül konszenzusra jutni az uniós tagállami kormányokat tömörítő tanácsban, akkor nélkülük, minősített többségi szavazással fogják elfogadni a tervezett reformokat. A külgazdasági és külügyminiszter az MTI tudósítása szerint Ivan Korcok szlovák külügyi államtitkárral tartott pozsonyi sajtótájékoztatóján leszögezte: hazánk soha nem fogadott be és nem is fog befogadni illegális bevándorlókat. Szerinte a kijelentés azért is megdöbbentő, mert ez az első alkalom, amikor Brüsszelben nyíltan arra készülnek, hogy egyes EU-s tagországok akaratának figyelmen kívül hagyásával, erővel nyomják át a kötelező betelepítési kvóták ügyét.
Szijjártó a tegnapi, Ivan Korcokkal való megbeszéléséről szólva közölte: egyetértettek abban, hogy a magyar–szlovák kapcsolatok még soha nem voltak olyan jók, mint most.
A tárcavezető a délelőtt folyamán Pozsonyban megnyitotta Magyarország új, integrált – a nagykövetség mellett a magyar intézetnek, a konzulátusnak és a gazdasági képviseletnek is helyet adó – külképviseleti épületét is. Köszöntőjében elmondta: a visegrádi négyek a legsikeresebb csoport Európában. Rámutatott: a most átadott új épület végre méltó módon fejezi ki, hogy hazánk olyan barátként és fontos szövetségesként tekint Szlovákiára, amelyhez „félmillió szállal és olyan sikertörténetekkel kötődik”, mint a V4.
A tárcavezető később találkozott a Magyar Közösség Pártjának vezetőivel is, majd bejelentette: a magyar kormány gazdaságfejlesztési programjának keretében az idei évben 1521 mezőgazdasági őstermelő, illetve kis- és középvállalkozás kap összesen 5,4 milliárd forint támogatást a Felvidéken.
Ivan Korcok és Szijjártó Péter a pozsonyi nagykövetség új épületének átadásán (Fotó: MTI - Krizsán Csaba



