Oroszország-Ukrajna

Közel lehet az orosz-ukrán háború vége

Zelenszkij szerint Ukrajna még az év vége előtt lezárná a háborút

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az Európai Unió csúcstalálkozóján kijelentette, hogy Európa jövője nagyban függ Ukrajna védelmétől, és a kontinens hosszú távú biztonságának egyik legfontosabb garanciája Ukrajna gyorsított uniós csatlakozása lehet.

Közel lehet az orosz-ukrán háború vége
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök
Fotó: AFP/Tetiana Dzhafarova

Az államfő arról tájékoztatta az uniós tagállamok vezetőit, hogy Ukrajna célja a háború befejezése még az év vége előtt. Egyúttal arra kérte partnereit, hogy segítsenek az országnak felkészülni a következő télre légvédelmi rakéták, üzemanyag és egyéb szükséges eszközök biztosításával.

Az ukrán elnök ugyanakkor elismerte, hogy nem minden uniós tagállam támogatja Ukrajna gyorsított csatlakozását. A beszámolók szerint Magyarország kezdeményezésére az Európai Tanács a csúcstalálkozó után kiadott nyilatkozatából eltávolították az erre vonatkozó utalásokat.

Zelenszkij kitért arra is, hogy Ukrajna az Egyesült Államok támogatását is kérte a konfliktus rendezésére irányuló erőfeszítésekhez. Hangsúlyozta, hogy Kijev diplomáciai eszközökkel és az Oroszországra gyakorolt nemzetközi nyomás fokozásával szeretné lezárni a háborút még a tél beállta előtt.

Az elnök szerint, amennyiben a harcok tovább folytatódnak, Ukrajnának jelentős mennyiségű földgázra, dízelüzemanyagra, energetikai berendezésekre, valamint legalább 300 rakétát tartalmazó légvédelmi csomagra lesz szüksége.

Kiemelte azt is, hogy Európa biztonsága szorosan összefügg az ukrán fegyveres erők megfelelő finanszírozásával. Véleménye szerint az Európai Unió és az Ukrajnát támogató országokból álló úgynevezett „hajlandók koalíciója” közösen dolgozhatna ki olyan pénzügyi eszközöket, amelyek biztosítják a szükséges forrásokat.

Zelenszkij emellett arra kérte az uniós vezetőket, hogy az Európai Békekeretből különítsenek el további 6 milliárd eurót Ukrajna támogatására.

Az ukrán elnök ismét megerősítette, hogy országa kész tárgyalásokat folytatni Vlagyimir Putyin orosz elnökkel a háború lezárása érdekében. Ugyanakkor arra figyelmeztette az európai országokat, hogy továbbra is maradjanak éberek, és tartsák fenn a nyomást Moszkvával szemben – írta a Kiszó.

Kapcsolódó írásaink