Száznyolcvan éve, 1838. március 13-án éjjel tört Pest-Budára a magyar főváros történetének legnagyobb és legpusztítóbb árvize, amely kilenc és fél méteren tetőzött.
A jelenlegi Nagykörút mentén volt a legmagasabb a vízszint, a Józsefváros, a Ferencváros és a Terézváros alacsonyabb területein meghaladta a két métert is. A Rákóczi úti Szent Rókus kápolna falán vagy a Nemzeti Múzeum Bródy Sándor utcai kerítésén a mai napig látható, meddig ért a kiöntött Duna. Pesten kétezer-kétszáz ház dőlt össze és huszonkétezren váltak földönfutóvá. Liszt Ferenc Bécsben nyolc koncertet adott az árvíz károsultjainak javára, a bevételeiből mintegy huszonnégyezer forintot juttatott az áldozatoknak. Az országgyűlés végül 1840-ben törvényben rögzítette a Duna szabályozását.



