Szentandrássy István jelképei

Tárlat nyílt a Kossuth-díjas alkotó festményeiből

Kultúra
  • 2016.10.28. - 01:05

A Kossuth-díjas festőművész, Szentandrássy István alkotásaiból Napszél románcok címmel látható kiállítás Budapesten, a Várkert Bazárban december 31-ig.

A tegnap megnyílt tárlat ismertetője szerint az alkotó műveire jellemző az erőteljes tárgyiasság, a plasztikus formaalakítás, a felfokozott expresszivitás és a jelképalkotás. Zaklatott, drámai hangvételű kompozícióin a cigányság ősi, balladisztikus hagyományai és alakjai elevenednek meg. Olajképeinek színvilágát sötét, barnás tónusok uralják. A reneszánsz művészet és a 20. század elejének avantgárd irányzatai – köztük Amedeo Modigliani – nyomán alakította ki sajátos egyéni stílusát. Szentandrássy István Budapesten született, most is itt él és dolgozik. Állami gondozottként nőtt fel. Szorongásait kezdetben versekben, drámákban, rajzokban dolgozta fel. Péli Tamástól tanult festeni, akit egy gyermektáborban ismert meg. Ott találkozott először a cigány kultúrával, valamint lényegében saját cigány identitásával is.

Kiállított egyebek között Bécsben, New Yorkban, Prágában és Münchenben is. Állandó kiállítása a Magyarországi Roma Parlamentben látható, műveit a Néprajzi Múzeumban és a Magyar Művelődési Intézetben is őrzik. Az alkotót 2012-ben Kossuth-díjjal tüntették ki.

Reklám