Jogerős döntésével súlyosította a Prisztás-gyilkosság felelőseinek büntetését tegnap a Fővárosi Ítélőtábla. Az olajügyekből ismert felbujtó, Portik Tamás, valamint a merénylet elkövetője, Hatvani István egyaránt tizenöt, a korábban kétszer is felmentett F. Ferenc pedig tíz év fegyházbüntetést kapott.
A Fővárosi Ítélőtábla indokolásában kifejtette, hogy Portik és Hatvani büntetését azért kellett súlyosítani, mert a korábban kiszabott szabadságvesztés mértéke nem szolgálja a társadalom érdekeit. Bár az ügyben kétszer is lefolytatott bizonyítás számos ponton életszerűtlen tanúvallomásra alapozta Portikék bűnösségét, a táblabíróság megállapítása szerint a történtek egy klasszikus leszámolásnak tekinthetők, amely mögött Portik Tamás és Prisztás József – a fővárosi éjszaka két egykori erős embere – elszámolási vitája állt. A bíróság szerint a korábban felmentett F. Ferenc tudta, hogy társai merényletre készülnek Prisztás ellen, a vádlott anyagi érdekeltségét pedig az is alátámasztja az ügyben, hogy a gyilkosság után évekig kapott havonta jelentős pénzösszeget Portiktól hallgatásáért cserébe. A táblabíróság megállapította, hogy a Portik és Hatvani által elkövetett bűncselekmény egyforma súlyú, ezért azonos büntetés jár érte.
Portik Tamás a másik ügyében, az 1998-as, négy áldozatot követelő Aranykéz utcai robbantás perében nemrég felbujtóként nem jogerősen tizenhárom évet kapott, a Cinóber-gyilkosság vizsgálatában ugyanakkor felmentették. Portik esetében vélhetően összebüntetési eljárást rendelnek el később, a jogszabályok szerint az abban kiszabható szabadságvesztés mértéke azonban nem érheti el a legsúlyosabb tétel – esetében tizenöt év – mértékét.



