Mindenkinek engedélyezni fogják, hogy két gyermeket vállaljon - döntött a Kínai Kommunista Párt Központi Bizottsága, véget vetve ezzel az országra hagyományosan jellemző egykepolitika gyakorlatának.

Az ország legmagasabb szintű döntéshozó szervének négynapos plenáris ülésén született döntés több évtizedes „hagyománynak” vetett véget, amelynek értelmében a legtöbb városi családnak csak egy gyermeke lehetett. A határozat mögött az áll, hogy az elmúlt években bevezetett kedvezmények ellenére a szakértők kritikusnak látják az ország demográfiai kilátásait.
Az általában egy gyermeket engedélyező politika következtében ugyanis a kínai népesség gyors ütemben öregszik, a hagyományosan fiúgyermeket előnyben részesítő társadalomban pedig vészesen felborult a nemek aránya.
A kínai kormány már 2013-ban is rendelkezett néhány változtatásról, amelyek az egykepolitika enyhítését célozták. Ezek közé tartozott például, hogy azok a családok, ahol legalább az egyik szülő egyke, vállalhattak két gyermeket. Sok pár azonban nem tudott élni a kormány nyújtotta szabadsággal, egyrészt azért, mert két utód vállalása rendkívül magas költségekkel jár, másrészt a rendkívül versengő szellemiségű országban nagy a nyomás a gyereket nevelőkön.
A The New York Times által megekresett kínai professzor a jelenlegi döntésről elmondta: szerencsés és szükeséges lépésről van szó, ugyanakkor a könnyített szabályok ellenére a párok jelentős részének továbbra sem áll majd módjában több gyermeket nevelni, egyszerűen nem engedhetik meg maguknak.
A bejelentés egyébként az öt éves terv ismertetésének keretében zajlott, amelynek végrehajtása jövőre kezdődik.
Forrás: MTI, The New York Times



