Negyvenéves a nagyhatalmak űrrandevúja

Krónika
  • 2015.07.17. - 23:09

Tegnap volt a negyvenedik évfordulója annak a történelmi jelentőségű páros űrutazásnak, amelyben összekapcsolódott a Szovjetunió gyártotta Szojuz és az Egyesült Államok Apollo űrhajója.

A bravúros teljesítmény jelentőségét növelte, hogy a felek a hidegháború idején úgy tudták összehangolni a randevúhoz szükséges műszaki megoldásokat, hogy közben a már korábban is alkalmazott, féltve titkolt eredményeiket sikerült megőrizniük a másik szuperhatalom elől.

A Szovjetuniót Alekszej Leonov és Valerij Kubászov képviselte. Leonov tett először, 1965-ben űrsétát, Kubászov pedig később az egyetlen magyar űrhajós, Farkas Bertalan parancsnoka volt. Az Apollo fedélzetén a veterán Thomas Stafford, Donald Slayton és Vance Brand vett részt a küldetésben. A Szojuz–Apollo közös űrrepülés ma már a hidegháború befejezésére tett erőfeszítés jelképe.
Reklám