A szakemberek szerint, a szerb–magyar határszakaszon létesítendő biztonsági határzár legnagyobb vesztese a délvidéki földikutya lehet.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Emlőstani Szakosztálya (MME) friss közleményében arra hívja föl a figyelmet, hogy a tervezett biztonsági kerítés nem kellően körültekintő felhúzása a kelebiai populáció pusztulásával járhat. Amellett, hogy a munkálatok a határzónában élő állatok jelentős részét elpusztíthatják és élőhelyüket megszüntetik, a két állam területén esetlegesen túlélő töredékállományokat is végérvényesen elválasztják egymástól. Ugyanakkor mind a kivitelezés során, mind az azt követő időszakra léteznek olyan megoldások, amelyekkel a várható negatív ökológiai hatás kiküszöbölhető, kompenzálható. Ezért az MME arra kéri a kivitelezésében részt vevő állami szerveket és az ügyben felelős Földművelésügyi Minisztériumot, hogy a létesítmény tervezése és megvalósítása során az érintett részeken található veszélyeztetett állat- és növényfajok, különösen a délvidéki földikutya érdekeit a lehető legnagyobb mértékben vegyék figyelembe. A rossz hatásokat mérsékelheti a földikutyák hazai élőhelyének bővítése, így a populáció eltűnése is megakadályozható. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Emlőstani szakosztálya szerint ebben a helyzetben a bajai populáció élőhelyének védetté nyilvánítása sem tűr további halasztást, a szakemberek remélik, mielőbb jó megoldás születhet.



