A Központi Statisztikai Hivatal által tegnap közzétett, hozzávetőleg egymilliárd eurós tavalyi külkereskedelmi többletet értékelve az MTI által megkérdezett elemzők úgy vélték, a következő hónapokban is folyamatos lehet a bővülés. Szerintük a kiváló adat csak arányaiban váratlan, havi külkereskedelmi egyenlegünk évek óta pozitív tartományban zár.
Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője a távirati irodának úgy fogalmazott: a jelentős exporttöbblet pozitív meglepetést okozott. Bár a részletes adatok még nem állnak rendelkezésre, az elemző kiemelte: a külkereskedelmi aktívum a tavalyi év első tizenegy hónapjában már meghaladta a 2015 egész évit, így a külkereskedelem jobban hozzájárulhatott a gazdasági növekedéshez. Az idei évről elmondta, a beruházások növekedése a fogyasztás további bővülésével együtt az importot növeli, amely némileg ronthatja ugyan a mérleget, de a külkereskedelmi áruforgalom növekedése vélhetően folyamatos marad. Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője kifejtette: a következő hónapokban folytatódhat az export növekedése, mivel az ipar gyengélkedése átmeneti lehetett. Hozzátette: idén 8,6-8,8 milliárd euróra csökkenhet a külkereskedelmi többlet a jelentősen élénkülő hazai beruházások, valamint az olajárak várható mérsékelt emelkedése miatt. 2018-ban az új autóipari kapacitások üzembe helyezése miatt bővülhet a kivitel, így a továbbra is élénk belső kereslet ellenére nem vár további jelentősebb csökkenést a kereskedelmi mérleg aktívumában.



