Felszabadult Báb

Az ENSZ orosz-amerikai együttműködést sürget a humanitárius válság miatt

Külföld
  • 2017.02.16. - 11:02

Befejeződött az Iszlám Állam második legfontosabb szíriai központjának, Báb városának a felszabadítása - írta a legfőbb török kormánypárti napilap, a Sabah csütörtökön Hulusi Akar török vezérkari főnök szavaira hivatkozva.

Az ENSZ orosz-amerikai együttműködést sürget a humanitárius válság miatt
 Az Egyesült Államok és Oroszország az utóbbi időben már nem működik együtt hatékonyan a szíriai humanitárius problémák megoldása érdekében az ENSZ szíriai különmegbízottjának humanitárius tanácsadója szerint, aki a két ország együttműködését sürgette a válság miatt. Jan Egeland csütörtökön Genfben arról beszélt, hogy a világszervezet segélykonvojai nem tudnak eljutni több ostrom alatt lévő és nehezen megközelíthető területre, például a harmadik legnagyobb szíriai város, Homsz egyik enklávéjába, amelyet lázadók tartanak ellenőrzés alatt. Egeland továbbá felhívta a figyelmet arra, hogy 13 település a tűzszünet ellenére még mindig ostrom alatt áll, ami lényegében "a civil lakosság fojtogatásával" egyenlő. Ezekre a településekre - a hatóságok jóváhagyásának híján - idén egyetlen szárazföldi ENSZ-konvoj sem jutott el.

A tábornok előző nap a katari Dohában nyilatkozott a török sajtónak, ahova Recep Tayyip Erdogan török elnököt kísérte el hivatalos útjára. Elmondta, hogy már a terület átfésülése, megtisztítása zajlik.

A Sabah tudósítója azt jelentette: a település felszabadításánál 2207 ellenséges célpontra mértek csapást, és összesen 2857 dzsihadistát tettek ártalmatlanná. Az ostrom december 10. és február 15. között - több mint két hónapon át - tartott, mert a török csapatok komoly ellenállásba ütköztek, számos pokolgépes merénylet és akna hátráltatta Báb bevételét.

Ankara augusztus 24-én Eufráteszi Pajzs fedőnéven indított hadműveletet Észak-Szíriában, hogy a lázadó Szabad Szíriai Hadsereget (SZSZH) támogatva megtisztítson egy 5 ezer négyzetkilométeres, határ menti területet a Törökország által terroristának tekintett fegyveresektől, köztük az Iszlám Államtól is. Törökország másik nem titkolt célja a hadművelettel az, hogy megelőzze a kurd milíciák túlzott térnyerését a határrégióban.

A Hürriyet című török napilap csütörtökön azt jelentette, hogy az Iszlám Államnak már a rádióbeszélgetései is elhallgattak a városban. A tűzszerészek jelenleg főként a település alatt húzódó alagutakban aknák és házi készítésű robbanószerkezetek hatástalanítását végzik.

Erdogan vasárnap kijelentette: Törökország szíriai katonai beavatkozásának végső célja, hogy Báb után az Iszlám Állam "fővárosát", Rakkát is magában foglaló, határ menti térség felszabaduljon a terrorszervezet uralma alól.

Oroszországban letartóztattak egy vállalatvezetőt a dzsihadisták pénzelése miatt
Egy moszkvai bíróság elrendelte az egyik helyi cég kereskedelmi igazgatójának előzetes letartóztatását az Iszlám Állam anyagi támogatásának vádjával - tájékoztatott a törvényszék. A bíróság a nyomozószervek kérésére helyezte előzetes letartóztatásba március 27-ig Samil Nurmagomedovot. A büntetőeljárás január közepén kezdődött. Az orosz szövetségi Nyomozó Bizottság (SZK) szerint a dagesztáni születésű Nurmagomedov anyagi segítséget nyújtott különféle fegyveres csoportok tagjainak, hogy eljussanak Törökországba, majd onnan Szíriába, hogy harcoljanak az ISIS oldalán. A védelem szerint Samil Nurmagomedov nem pénzelt terroristákat, hanem haza akarta juttatni testvérét, Marat Nurmagomedovot, aki 2013-ban utazott Szíriába. Marat jelenleg Ukrajnában tartózkodik, és kész hazatérni, de "nem tudja, hogyan fognak bánni vele a hatóságok" - jegyezte meg a védő.


Reklám