Európa népei felébredtek és rájöttek: kultúránkat, életmódunkat veszélyezteti a bevándorlás – erről beszélt Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádió 180 perc című műsorában.
A miniszterelnök szerint az általunk ellenzett, jogtalannak, ésszerűtlennek tartott európai kötelező uniós kvótarendszer terve egyre veszélyesebb, mert a bevándorlók szétosztását állandó mechanizmussá alakítanák. Ezt teljes mértékben elutasítjuk, uniós tagságunkkal nem jár együtt, hogy akaratunk ellenére valaki arról határozzon, illegálisan érkezett embereket fogadjunk be. Ez nem demokratikus döntés, erről Európában senki nem szavazott. A kormányfő szerint a rendezett, jogszerűen működő unió állapotából az anarchia felé haladunk, hiszen több vezető is természetesnek fogadja el a jogon kívüliség állapotát.
Orbán Viktor leszögezte, nem toloncolhatnak vissza hozzánk senkit, mert a szabályok szerint oda – jelen esetben Görögországba – kell visszaküldeni őket, ahol először beléptek az unió területére. Hozzátette, a görögök nem védik meg a déli határaikat.
Coleen Bell amerikai nagykövet kritikáira válaszul kifejtette, az Egyesült Államok nem támogatja a magyar bevándorláspolitikát. Emlékeztetett az amerikai ENSZ-nagykövet New York-i felszólalására, amely alapján az ő érdekeikkel nem ellentétes, ha Európába hirtelen több millió bevándorló érkezik. Eközben viszont aligha sikerülne bárkinek vízum nélkül Amerikába belépni. De utalt az amerikai–mexikói határon álló kerítésre, az ottani tűzparancsra is.
A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy a rendszerváltás óta nem dolgoztak annyian Magyarországon, mint most, de keresi az újabb eszközöket, hogy további félmillió ember álljon munkába.



