„Ésszerűtlen a brüsszeli elképzelés”

Hétértékelő. Fodor Csaba: Komolytalan felvetés, hogy a jövőben bárki egy kvóta alapján ott maradna, ahol nem is szeretne élni

Belföld
  • 2015.09.07. - 04:06

Nem véletlen, hogy a visegrádi országok elutasítják a migránsok kvóták szerinti szétosztását az uniós államok között. Mi sem mutatja ugyanis jobban a nagyobb EU-tagállamok és Brüsszel javaslatának ésszerűtlenségét, mint a migránsok önkényes gyaloglása a magyar-osztrák határ felé – mondta lapunknak Fodor Csaba, a Nézőpont Intézet ügyvezetője.

migránsok 20150907
Migránsok egy budaörsi kereszteződésben. Nem tudhatjuk, milyen céllal érkeztek hazánkba (Fotó: Hegedüs Róbert)

Mivel Brüsszel tehetetlen a tömeges illegális bevándorlás kezelésében, érthető, hogy a magyar kormány minden tőle elvárható szigorítást megtesz. Az egyik legfontosabb változás az lesz, hogy jó eséllyel megszűnik a fővárosban és több vidéki településen tapasztalható, tarthatatlan állapot: nem lesznek a városokban tranzitállomások – mondta lapunknak Fodor Csaba. A Nézőpont Intézet ügyvezetője kiemelte, a múlt pénteken elfogadott törvénymódosítások alapján sokkal gyorsabb menekültügyi eljárások végét a határ menti állomásokon kell megvárniuk a migránsoknak, azoknak is, aki már időközben nyugatra mentek, de onnan visszaküldték őket hazánkba. Ha valaki nem kap menedékjogot, például azért, mert biztonságos országból érkezett, vissza kell oda mennie. Hozzátette, az ősz végére teljes egészében elkészülhet a határzár is, és munkába áll a megerősített határrendészet. Az embercsempészek tevékenységét szigorúbb büntetőszabályok tarthatják kordában.

Az elemző szerint a rendőrség jól teljesít. „Míg 2006-ban Gyurcsány Ferenc rendőrsége csak az erőszak nyelvén értett, és szervezetlen volt, ma a higgadtan, szakszerűen, összességében szervezetten igyekszik helytállni” – hangsúlyozta. Elmondta azt is, a migránsok egyre kevésbé együttműködők, sőt erőszakosak. Szerinte a németek kettős beszéde csak rontott a helyzeten. Amíg a hazánkat vehemensen támadó német sajtón keresztül a bevándorlók befogadását hangoztatták, hivatalosan egyértelművé tették: a menekültügyi eljárást Magyarországon kell lefolytatni, és az eljárás idején itt kell tartani őket. „Nem véletlen, hogy a visegrádi országok elutasítják a kvóták szerinti szétosztást az uniós államok között. Mi sem mutatja jobban a javaslat ésszerűtlenségét, mint a migránsok önkényes gyaloglása a magyar-osztrák határ felé. Ezek után mégis ki gondolhatja komolyan, hogy a jövőben bárki, bármilyen kvóta alapján ott marad, ahol egyébként nem szeretne élni?” – vetette fel Fodor Csaba. Hozzátette, ráadásul a kvóta azt üzeni, „gyertek minél többen, valahol mindenkinek lesz helye!” Felhívta a figyelmet arra is, Törökországban kétmillió bevándorló várja, hogy továbbindulhasson. Sokan már a török–szír határ átlépése után eldobták okmányaikat, vagy az embercsempészek vették el tőlük. Így nem tudhatjuk, tényleg szírek-e, és milyen céllal jöttek.

Függetlenül attól, hogy a nyugatiak miként döntenek, a biztonsági kockázatok és a növekvő gazdasági és társadalmi feszültségek ellenére befogadják őket vagy sem, Kelet-Közép-Európán keresztül kívánnak majd Nyugatra menni. Abban hinni, hogy az EU globális szereplőként végre megállapodna Törökországgal, vagy fellépne Szíria stabilizálása érdekében, egyre inkább csak ábránd marad. Abban vagyunk érdekeltek, hogy megerősítsük a külső határ védelmét, és akik hazánkban nem jogosultak menedékjogra, azokat visszafordítsuk – szögezte le.

Reklám