Budapestre érkezik az Alice in Chains

Kilenc év után tér vissza hazánkba a seattle-i grunge-legenda

Kultúra
  • 2018.01.19. - 12:35

Július 1-jén a Budapest Parkban koncertezik az Alice In Chains. Az ikonikus amerikai grunge zenekar kilenc év után játszik ismét Magyarországon.

alice in chains
Az Alice In Chains eddigi egyetlen magyarországi koncertjét 2009-ben adta, idén nyáron ismét láthatja őket a hazai közönség. Fotó: Loudwire
Az 1987-ben alakult együttes a kilencvenes évek elejétől virágkorát élő grunge stílus egyik legnépszerűbb képviselőjének számított – és számít a mai napig – a hozzájuk hasonlóan Seattle-ből származó Nirvanával, Soundgardennel és Pearl Jammel együtt. Az irányzathoz köthető zenekarokhoz képest súlyosabb, erős metal hatásokat mutató hangzásviláguk egyedi ízt kölcsönöz muzsikájuknak.

Világszerte több mint harmincmillió lemezt adtak el, olyan slágerek fűződnek a nevükhöz, mint a Man in the box, a Rooster, a Down in a Hole vagy a Grind.

A Facelift című első nagylemezük is meglehetősen sikeres volt, 1992-ben megjelent folytatása, a Dirt viszont már egyértelműen a fősodorba emelte a bandát: mind a kritikusok, mind a rajongók nagyon szerették az albumot, amely a mai napig a legtöbb példányban fogyott kiadványuk.

Ekkoriban kezdett keményen kábítószerezni a zenekar énekese, Layne Staley, emiatt a lemez nevét viselő turnén több fellépést is kénytelenek voltak lemondani. 1993-ban kilépett Mike Starr alapító gitáros, őt Mike Inezzel pótolták. Staley elvonókúráját követően 1995-ben tértek vissza az Alice in Chains című korongjukkal, amely vegyes fogadtatásra talált, mivel hangzásukat tekintve megpróbáltak visszatérni heavy metalos gyökereikhez.

1996-ra a banda a frontember visszatérő drogproblémái és egyre inkább elhatalmasodó depressziója miatt lényegében működésképtelenné vált, és bár hivatalosan soha nem oszlottak fel, ezt követően közel egy évtizedig nem álltak színpadra.

Layne Staley 2002-ben kábítószer-túladagolás következtében elhunyt, halála akár végleg le is zárhatta volna az Alice In Chains történetét, 2005-ben azonban az előző évi dél-kelet-ázsiai szökőár károsultjainak megsegítésére szervezett koncert erejéig összeálltak. Egy évvel később az együttes rövid turnéra indult az Egyesült Államokban, Európában és Japánban. Az énekesi posztot a Comes With The Fall-ból érkező William DuVall töltötte be, aki aztán később véglegesen is Staley utódja lett.

Az új felállás 2007-ben nekilátott egy vadonatúj lemez megírásának, amely végül 2009 szeptemberében látott napvilágot. A hallgatók és a szaksajtó egyöntetű elismeréssel fogadták az anyagot, kiemelve DuVall remek frontemberi teljesítményét. Az album turnéja során mindenhol telt ház előtt játszott a zenekar, és ezúttal Budapestre is eljutottak: a Petőfi Csarnokban adtak feledhetetlen koncertet.

2013-ban jelent meg legutóbbi anyaguk, a The Devil Put Dinosaur Here, a következő, sorban hatodik nagylemezük jelenleg is készül, valamikor az idén kerülhet a boltokba.

A júliusi, Budapest Parkban rendezendő bulin már akár erről a kiadványról is hallhatunk majd néhány dalt. A koncerte január 22-étől lehet belépőt váltani. További információk a jegyvásárlásról az alábbi Facebook-eseménynél:

https://www.facebook.com/events/2007403749513265/

Reklám