Több mint hat éve nem volt olyan alacsony szinten a magyar devizatartalék, mint tavaly december 30-án.
A csökkenéshez jelentős mértékben járult hozzá a prémium euró államkötvény állomány egymilliárd eurós lejárata. Ez a tétel önmagában 2,818 milliárd euróval, 30,322 milliárdra apasztotta az állományt - közölte tegnap a Magyar Nemzeti Bank (MNB). A tartalékok mérséklődéséből az euróban nyilvántartott lakossági állampapír lejárattal együtt az Államadósság-kezelő Központ (ÁKK) és a Magyar Államkincstár devizaműveletei 1,6 milliárd euróval vették ki részüket. A csökkenés fennmaradó részének nagyját az ÁKK MNB-nél vezetett számláján bekövetkezett keresztárfolyam mozgás okozta. Az MNB lakossági devizahitelek forintosításához kötődő devizaswap ügyleteinek lejáratai csaknem kétszáz, míg az egyhetes devizalikviditást nyújtó jegybanki swapügyletek ötszázmillió eurót faragtak le a devizatartalékokból.
Az állomány csökkenése jó hír, megegyezik az MNB céljaival, és a szintje még így is bőven meghaladja a rövid lejáratú kötelezettségekét.