A bukaresti kormány nem vonja vissza vitatott rendeletét

Folytatódott az utóbbi két évtized legnagyobb tiltakozási hulláma - Alapjogokért Központ: Jogállamban nem módosíthat törvényt egy rendelet - Tőkés László szerint az RMDSZ a barikád rossz oldalán áll

Külföld
  • 2017.02.03. - 08:01

A bukaresti szociálliberális kormány nem hajlandó visszavonni a büntető törvénykönyv (Btk.) módosításáról szóló sürgősségi rendeletét, és az emiatt kezdődött, az utóbbi két évtized legnagyobb utcai megmozdulásának számító tiltakozási hullám is folytatódott Romániában csütörtökön.

bukarest-tüntetés-mti576x356
A másik gond a módosítás tartalma, ugyanis gazdasági és hivatali bűncselekmények büntetéseit enyhítették, például a hivatali visszaélését, miközben kétezer ilyen eljárás folyik - hívta fel a figyelmet. A román kormány arra hivatkozott, hogy az Alkotmánybíróság korábban negyven ponton is alkotmányellenesnek találta a Btk.-t.

Florin Iordache igazságügyi miniszter - aki kezdeményezte a Btk.-módosítást -, csütörtökön egyik államtitkárára ruházta át február 7-ig igazságügyi miniszteri hatáskörét, arra hivatkozva, hogy az állami költségvetés elfogadása miatt nincs ideje ellátni miniszteri teendőit.

A korrupcióellenes ügyészség közölte, hogy feljelentés érkezett több magánszemély részéről a kormányrendelet elfogadásával kapcsolatban, és a vádhatóság elindította az eljárást a feljelentésben szereplő vádak megalapozottságának kivizsgálása érdekében. Az igazságügyi minisztérium leszögezte: az ügyészség eljárását súlyos beavatkozásnak tekintik a kormány hatáskörébe, ami példa nélküli, és sérti a különböző hatalmi ágak közötti alkotmányos egyensúlyt.

A román sajtó szerint a bukaresti kormány kiírta Romániát az Európai Unióból, és arroganciája meghiúsít minden kísérletet arra, hogy higgadt vita alakuljon ki a büntetőjog módosításáról, az igazságszolgáltatás működéséről és a romániai börtönök helyzetéről.

Miután a Btk-módosítás ellenzői megtudták, hogy a kormány nem vonja vissza sürgősségi rendeletét, csütörtök este ismét tüntetők vonultak utcára Bukarestben és az ország más nagyvárosaiban.

Vádat emelt a román korrupcióellenes ügyészség (DNA) Teodosie ortodox érsek, a dobrudzsai megyéket magába foglaló, konstancai (Constanta) székhelyű Tomisi egyházkerület vezetője ellen.

    

Reklám