Még évekkel az antibiotikumos kezelés után is, a bélmikrobiom megőrizheti a terápia nyomait. Egy új tanulmány kimutatta, hogy a bakteriális összetétel változásai 4-8 évig is észrevehetőek maradhatnak.
Erre a következtetésre jutottak az Uppsala Egyetem kutatói, akik 14 979 svéd felnőtt adatait elemezték. Az adatok összehasonlítása kimutatta, hogy sok résztvevő bélmikrobiom-összetétele évekkel később is összefüggésben állt a korábban szedett antibiotikumokkal.
A tudósok felfedezték, hogy bizonyos gyógyszerek egyetlen kúrája után is hosszú távú hatások jelentkezhetnek. A legkifejezettebb változásokat a fluorokinolonokat, klindamicint és fluxoxacillint szedő embereknél figyelték meg.
Azonban nem minden antibiotikumnak volt ugyanolyan hatása. Például a közönséges penicillin V csak viszonylag kis és rövidebb távú változásokkal járt együtt a bélmikrobiomban.
A tanulmány szerzői hangsúlyozzák, hogy az antibiotikumok továbbra is rendkívül fontos gyógyszerek. Az eredmények azonban azt mutatják, hogy a bélflóra helyreállítása használatuk után lényegesen tovább tarthat, mint azt korábban gondolták. A kutatók úgy vélik, hogy ezt a tényezőt figyelembe kell venni mind a terápia kiválasztásakor, mind az antibiotikumok szervezetre gyakorolt hatásának további kutatásakor.







