Káros lehet a tea és a kávé?

Hirtelen változásokat okozhatnak

Életmód
  • 2025.08.31. - 09:11
tea kávé
Képünk illusztrációPhotoAlto via AFP/AltoPress/Ezequiel Sambresqui | PhotoAlto via AFP/AltoPress/Ezequiel Sambresqui

A tea, a kávé és az energiaitalok veszélyt jelentenek a szív- és érrendszerre – mondta I. Tarasova kardiológus.

Ezek az italok nagy mennyiségű koffeint tartalmaznak. Feleslege fokozott érrendszeri tónushoz, pulzusszám-emelkedéshez és nyomásingadozáshoz vezet, különösen magas vérnyomású betegeknél és tachycardiára hajlamos embereknél.

Ezenkívül az orvos azt javasolta a magas vérnyomású betegeknek, hogy minimalizálják a kolbászok és füstölt termékek fogyasztását. Ezek sok sót és telített zsírt tartalmaznak, amelyek érelmeszesedést okoznak és csökkentik az erek rugalmasságát. Emiatt érzékenyebbek a nyomásesésekre.

Az alkohol is veszélyes. Közvetlenül a fogyasztása után az erek kitágulnak, majd néhány óra múlva beszűkülnek. A rendszeres alkoholfogyasztás növeli a krónikus magas vérnyomás és a hipertóniás krízisek kockázatát, pontosítja a Lenta.ru.

Az orvos hozzátette, hogy a túlzott sóbevitel negatív hatással van a szívre és az erekre. Sós ételek után duzzanat alakul ki, mivel a só visszatartja a folyadékot a szervezetben. Ez növeli az erek terhelését, és ennek következtében hozzájárul a nyomás növekedéséhez.

Reklám