Parkolópályán az űrtaxiprogram

Vizsgálatot kezdeményezett a kereskedelmi utazásokból kihagyott vállalat

Krónika
  • 2014.10.10. - 15:33

Jelentősen csúszhat a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) irányuló kereskedelmi űrhajózás 2017-re tervezett beindítása, miután az amerikai „űrtaxi”-programból kiesett egyik cég jogi lépéseket tett az illetékes kormányhivatalnál a döntés kivizsgálása érdekében.

űrséta 20141010
Egy év után először tett sétát „odakint” asztronauta (Fotó: Reuters - alexander Gerst/nasa)

Mint írtuk, szeptember közepén az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA végül a Boeing és a SpaceX vállalatokat bízta meg csaknem hétmilliárd dollárért a kereskedelmi űrhajók megépítésével, a harmadik pályázó Sierra Nevada Corp. üzleti ajánlatát pedig elutasította. A vizsgálat idejére a nyertes cégeknek fel kell függeszteniük az összes, az űrtaxiprogramot érintő tevékenységüket. Kedden a NASA több mint egy év után végrehajtotta első, rutinkörülmények között végrehajtott karbantartási munkáját az ISS-en. Az amerikai Reid Wiseman és a német Alexander Gerst mindvégig derűs hangulatban végezte a régóta halogatott munkát négyszázhúsz kilométerrel a Föld felett. Az űrsétákat tavaly nyáron állították le, miután egy olasz űrhajós egy külső munka közben kis híján megfulladt a szkafanderéből a sisakjába szivárgó hűtővíz miatt.

Reklám