Külföld

Horvátország és Szlovénia a migrációs paktum következetes végrehajtását sürgeti

Az új szabályok szerint hét napon belül meg kell állapítani, honnan érkezett az érintett

Az új uniós migrációs és menekültügyi paktum következetes végrehajtását sürgette Davor Bozinovic horvát és Franci Matoz szlovén belügyminiszter kedden a szlovén határ közelében fekvő Marija Goricában, hangsúlyozva, hogy az illegális határátlépések visszaszorításához biometrikus nyilvántartásra és hatékonyabb visszaküldési eljárásokra van szükség.

Horvátország és Szlovénia a migrációs paktum következetes végrehajtását sürgeti
Davor Bozinovic horvát belügyminiszter
Fotó: Anadolu via AFP/Stipe Majic

Bozinovic szerint a június 12-én hatályba lépett paktum új megközelítést jelent az illegális migráció kezelésében, de csak akkor lehet eredményes, ha valamennyi érintett tagállam következetesen alkalmazza. Hangsúlyozta: azoknak, akiknek nincs joguk az Európai Unióban maradni, el kell hagyniuk az unió területét.

A horvát miniszter szerint az új szabályozás csökkentheti a másodlagos migrációt is, mivel a horvát határra érkezők mintegy 60 százaléka korábban már áthaladt legalább egy másik uniós tagállamon. Az új szabályok szerint hét napon belül meg kell állapítani, honnan érkezett az érintett. Ha korábban másik tagállamban már menedékkérelmet nyújtott be, kérelmét elutasítják, és visszaküldési eljárás alá vonják.

Matoz fontos előírásnak nevezte, hogy az unió külső határát jogszerűtlenül átlépőket biometrikus adatokkal regisztrálják, adataikat pedig rögzítsék az Eurodac-rendszerben. Ez megakadályozhatja az identitás megváltoztatását, valamint azt, hogy az érintettek más országot jelöljenek meg érkezési helyként.

Horvátország másfél hónappal ezelőtt elfogadta a paktum végrehajtásához szükséges jogszabály-módosításokat. Szlovénia még nem ültette át valamennyi rendelkezést a jogrendjébe, de a paktum egyes elemeit már alkalmazza – közölte Matoz.

Horvátország Dugi Dolban, Károlyváros megyében már működtet egy eljárási központot, és uniós forrásból újabb központ létrehozását tervezi Zeljava térségében, a boszniai határ közelében. A horvát hatóságok szerint ezekben a térségekben halad át a legtöbb illegálisan belépő, ezért a központok célja, hogy gyorsabban döntsenek az érintettek státuszáról, és szükség esetén megindítsák a visszaküldési eljárást.

A találkozón ismertetett adatok szerint Szlovéniában az idén 40 százalékkal több, Horvátországban viszont mintegy 30 százalékkal kevesebb illegális határátlépést regisztráltak, mint az előző év azonos időszakában.

A két miniszter eredményesnek nevezte a horvát és a szlovén rendőrség együttműködését, és megállapodott abban, hogy a vegyes járőrök továbbra is részt vesznek a külső schengeni határ ellenőrzésében.

Kapcsolódó írásaink