Válságos állapotból végre feltámadás

Labdarúgás. Négy év után a Glasgow Rangers visszajutott a skót első osztályba – Folyatódhatnak a Celtic elleni szuperrangadók

Sport
  • 2016.04.07. - 00:25

Több mint 48 ezer szurkoló ünnepelte a skót Glasgow Rangers FC bajnoki címét, mert ez azt jelentette, hogy a csapat négy év után visszatér az első osztályba. Az ötvennégyszeres skót bajnok a 2012-es kizárása és negyedosztályba sorolása után tér vissza, remélhetőleg a nemzetközi futball vérkeringésébe is.

Rangers 20160407
A Rangers szurkolói ünneplik csapatuk visszajutását (Fotó: Reuters - Russell Cheyne)

A Rangers FC vesszőfutása 1988-ban kezdődött, amikor David Murray befektetőként érkezett a klubhoz, és hatmillió fontért tulajdonos lett. Érkezése jótékony hatással volt a csapatra, s az ambiciózus üzletember jó alapokra építkezhetett. Köztudott, hogy a hatalmas szurkolótáborral rendelkező Rangers mindig is bajnokesélyes volt, és a stadionja, az Ibrox már réges-régen ülőhelyes volt, így az aréna modernizálására is sokkal kevesebbet kellett költeni.

A csapat halmozta a sikereket, mert 1989 és 97 között – az ősi rivális Celtic nagy-nagy bánatára – minden évben a Rangers nyerte a bajnokságot. Ez a Murray csak költött és költött, hajszolva az európai álmokat. Már akkor lehetett látni, hogy a költségvetés megbillent, olyannyira, hogy a kilencvenes évek végén a pénzszórás már a befektetők gyomrát is megfeküdte. Murray pedig azt ígérte, hogy a Rangers minden Celtic által elköltött ötfontosra tíz font kiadásával válaszolt. De a modell nem működött, fenntarthatatlan volt. Az elnök, aki bevallása szerint a saját vagyonából több mint százmillió fontot tett a klubba, már 2006-ban a visszavonulásán gondolkodott, végül 2011 májusában adta el többségi, 85,3 százalékos tulajdonrészét egy, azaz egy fontért a Craig Whyte vezette cégnek. A háttérben pedig már dübörgött az adóügy, így a skót adóhivatal hosszas nyomozást követően eljárást indított a Rangers ellen.

Graig Whyte tökéletesen tisztában volt a ténnyel, ha az adóhivatal megnyeri a Rangers ellen indított pert, akkor óriási bajban lesz a klub, mégis elvállalta az irányítást. Gyanús lehet, hogy Whyte cége nagyon rossz helyzetben álló klubok felvásárlására koncentrált, amelyeket aztán a konszolidáció után továbbadott. Hogy a Rangers milyen nehéz helyzetben volt, azt az egyfontos vételár is bizonyítja. Whyte 2011. május 6-án vette át az irányítást, azzal az ígérettel, hogy öt éven belül csak az átigazolásokra huszonötmillió fontot ad. Az új elnök egyik első ténykedése volt, hogy összeveszett a BBC-vel, minden kapcsolatot megszakított a közszolgálati adóval, így érthetően a sajtója sem volt a legjobb. Az adófizetés pedig továbbra sem ment, mert a Whyte-érában kilencmillió fonttal maradt el a Rangers a fizetési kötelezettségétől.

Késtek a fizetések, a játékosok érdek-képviseleti szervezetükhöz fordultak, és megkezdték az egyeztetéseket. Whyte elnök pedig megpróbált magyarázatot adni a történtekre, de a feldühödött szurkolók belefojtották a szót. Amikor az elnök azt mondta: „Nehéz nap ez a Rangers számára”, a tüntetők ütemesen kiabálták: „Neked viszont nem az.” Az egyik sírva fakadt szurkoló azt mondta, a klubunk ma meghalt.A Rangersnek tehát innen kellett visszakapaszkodnia: a 2012-13-as sorozatban megnyerte a negyedik ligát, egy évvel később pedig a harmadosztály küzdelmeit. Ám a 2014-15-ös bajnokságban csak harmadik lett, és mivel az osztályozón sem tudta kiharcolni a feljutást, maradt a második vonalban. Most már nem szükséges sem rájátszás, sem skót adóhivatal, a szurkolók újra ünnepeltek, hiszen a Rangers négy év szünet után újra ott van a futballtérképen.

Reklám