Számtalan módon tiltakozott Oroszország a NATO-tag Romániába telepített amerikai rakétaelhárítási rendszer ellen, de a jelek szerint május óta csak most találtak Moszkvában nemzetközi jogi hivatkozási alapot a pajzs májusi beüzemelése óta.
Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes csütörtöki moszkvai sajtótájékoztatóján jelentette ki: az Egyesült Államok azzal, hogy elfogórakétákat telepített Romániába, megsértette a Moszkva és Washington között a közepes hatótávolságú nukleáris erők európai korlátozásáról 1987-ben kötött INF-szerződést. „Az európai helyzet új vonása, hogy elhárító rakéták kilövőállásait telepítették Romániába, a deveselui légvédelmi támaszpontra. Hosszabb távon hasonló projekt valósul majd meg Lengyelországban is. A kilövőállások hasonlóak azokhoz, amelyeket az amerikai hadihajókon alkalmaznak közepes távolságú Tomahawk cirkálórakéták kilövéséhez” - mondta. Az ilyen kilövőállásoknak a terepen való megjelenésével az Egyesült Államok közvetlenül megsértette az INF-szerződést” - mondta a magas rangú orosz diplomata.
Rjabkov szerint ez annak a jele, hogy Washington és Brüsszel nem kívánja felülvizsgálni rakétaelhárítási projektjeit, azon megállapodások ellenére sem, amelyekkel sikerült feloldani az iráni nukleáris program keltette feszültségeket.
A helyettes tárcavezető elmondta, hogy Oroszország emlékeztetni fogja az európai uniós tagállamokat arra, milyen elkerülhetetlen nemkívánatos következményekkel jár az amerikai terv. A diplomata azt hangsúlyozta, Nyugaton tudatosan eltorzítják a tényeket, amikor azt állítják, hogy Oroszország zárta le a rakétavédelemről folytatott párbeszédet. Mint mondta, Moszkva ezzel épp ellenkezőleg, konkrét együttműködési terveket terjesztett elő.



