Törvénybe iktatnák a kezességet

A kormány mindent megtett, hogy a Quaestor-károsultak megkapják a pénzüket, a helyzetet a bankok idézték elő a Fidesz szerint

Gazdaság
  • 2015.08.14. - 03:12

A kifizetések felfüggesztése ellen már sokadik alkalommal tiltakozott tegnap és a törvény végrehajtását követelte a Quaestor Károsultak Csoportja Budapesten, a Külgazdasági és Külügyminisztérium épülete előtt.

Quaestor 20150814
Már sokadik alkalommal követelték a volt Quaestor-ügyfelek a törvény végrehajtását (Fotó: Horváth Péter Gyula)

A Fidesz szerint a kormány mindent megtett, hogy a Quaestor-károsultak megkapják kártalanításukat, a bizonytalan helyzetet a bankok idézték elő azzal, hogy az Alkotmánybírósághoz fordultak.

Tüntettek tegnap a Külgazdasági és Külügyminisztérium előtt, s az állami garanciavállalás erősítése érdekében a készfizető kezesség törvénybe iktatását követelték. Továbbá tiltakoztak a korábban öncsődöt jelentő Quaestor Financial Hrurira Kft. végelszámolása ellen, mondván, ha a cég megszűnik, nem lesz kit perelniük. Az egyik szervező, Himmer Éva kijelentette, hogy perek ezreit fogják indítani a törvény szerinte jogellenes felfüggesztése miatt. A demonstrá­ción megjelentek ellenzéki politikusok is.

A károsultak Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszternek címzett levelükben többtucatnyi kérdésre várnak választ. Tuzson Bence, a Fidesz frakció-szóvivője a károsultak demonstrációjával kapcsolatban kijelentette, a Fidesz és a kormány mindent megtett, hogy a hoppon maradt Quaestor-ügyfelek megkapják kártalanításukat, s a bizonytalan helyzetet a bankok idézték elő azzal, hogy az Alkotmánybírósághoz fordultak. A Fidesz és a kormány azt szeretné, ha az eredeti terveknek megfelelően lehetőleg mindenkit kártalanítanának az ügyben. A kabinet szerint is jó lenne, ha az Alkotmánybíróság mielőbb döntene, és nem gördülne akadály a kifizetések törvényes teljesülése elé.


Szabálybetartás

A Külgazdasági és Külügyminiszté­rium az épületük előtt demonstráló károsultak követeléseivel kapcsolatban megerősítette álláspontját, amely szerint a Quaestor-kártalanítással kapcsolatos jogszabályokat minden érintettnek be kell tartania. A tárca a távirati irodának küldött közleményében kiemeli: a minisztérium és háttérintézményei tevékenységük miatt több ezer magyar vállalkozással állnak kapcsolatban. Mindezek ellenére azonban az érintett cégek tevékenysé­géért nem tudnak felelősséget vállalni.


Döntésre várva

A Quaestor-törvény áprilisi elfogadását követően több bank az Alkotmánybírósághoz fordult, mert álláspontja szerint a törvény alkotmányellenes. Ezért a hatmillió forint feletti megtakarítással, befektetéssel rendelkezők esetében meg kell várni az Alkotmánybíróság döntését. A Quaestor Károsultak Kárrendezési Alapja egyébként éppen az alkotmánybírósági eljárás miatt nem tud hitelhez jutni sem a jegybanktól, sem a piacról, és egyelőre ezért nem tudja kifizetni a húsz- és százezer euró közötti kártalanítási összegeket.


Folyik a kártalanítás

A Quaestor Károsultak Kárrendezési Alapja és a Befektetővédelmi Alap (Beva) tegnapi közlése szerint augusztus 10-ig a Beva megközelítőleg 29 ezer Quaestor-károsult ügyfélnek több mint 79 milliárd forint kártalanítási összeget adott át a kifizetéseket intéző OTP Banknak. Ezzel a Quaestor-kötvényből eredő követeléssel rendelkező 32 ezer ügyfél kilencven százaléka már felveheti a pénzét a bank­fiókokban, míg a többiek esetében folyamatban van az adatok egyeztetése és az esetleges hiánypótlás.

Reklám