Rendkívüli történelemóra a Terror Házánál

Február 25.: A kommunista diktatúra áldozatainak emléknapja

Belföld
  • 2019.02.25. - 00:08

Február 25-én van a kommunista diktatúra áldozatainak – kivégzettek, bebörtönzöttek, tönkretettek – emléknapja. Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár ezzel kapcsolatban pénteken fölidézte: az első Orbán-kormány döntött úgy, hogy végre méltó módon megemlékezünk a kommunizmus áldozatairól.

A politikus elfogadhatatlannaknevezte, hogy a kommunizmust manapság is „nosztalgiával vegyes lelkesedéssel fogadják Nyugat-Európában, miközben mi, itt a közép-európai régióban bőrünkön tapasztaltuk, milyen elnyomásban, félelemben élni”. Az emléknap alkalmából ma, a központi programok keretében a Terror Háza Múzeumban egész nap rendkívüli történelemórával, valamint csoportos tárlatvezetéssel várják az érdeklődőket. A tárlatvezetésen olyan ismert emberek is részt vesznek, mint Ákos, Nagy Feró, Zsédenyi Adrienn. A Hősök falánál egész nap gyertyagyújtással róhatják le tiszteletüket az emlékezők. A megemlékezésen Trócsányi László igazságügy miniszter és Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója mond beszédet. Ezen a napon a Terror Háza Múzeum ingyenesen látogatható. Az Országgyűlés 2000-ben nyilvánította február 25-ét a kommunizmus áldozatainak emléknapjává, 1947-ben ezen a napon tartóztatták le jogellenesen, majd hurcolták el a Szovjetunióba Kovács Bélát, a Független Kisgazdapárt főtitkárát. Kovács Béla önkényes fogva tartása a demokratikus jogok lábbal tiprásának jelképévé vált, sorsa példája azoknak, akiket ma a kommunizmus áldozataiként tartunk számon.

Reklám