Megkezdődtek tegnap a szakértői szintű tárgyalások Görögország és a nemzetközi hitelezők képviselői között az új, harmadik pénzügyi mentőcsomagról. A szervezetek delegációinak vezetői csak a hét vége felé kapcsolódnak be a tárgyalásokba.
A szakértői szintű megbeszélések azonban máris nézetletéréssel indultak. Mina Andreeva, az Európai Bizottság szóvivője ugyanis már hétfőn azt jelezte, hogy Görögország részéről pótlólagos reformokra lesz szükség ahhoz, hogy lehetővé váljon a harmadik segélycsomag első részletének az átutalása. Evklídisz Cakalotosz pénzügyminiszter viszont arra hivatkozott, hogy korábban csak azon feltételek teljesítését írta elő Brüsszel, amelyhez a szükséges törvényeket már elfogadta az athéni parlament. Hangsúlyozta: pótlólagos reformokról nem volt szó.
Eközben Németországban változatlanul nem bíznak a jelenlegi mechanizmussal az euróövezet zökkenőmentes további működésében. A német kormány köznyelvben csak bölcsek tanácsaként ismert öttagú gazdasági testülete tegnap közzétette az újabb pénzügyi válság megelőzésére irányuló javaslatát. Az euróövezeti krízis szerintük felszínre hozta a közös deviza koncepciójának alapproblémáját: nincsenek meg a gazdaságpolitikai és pénzügyi fegyelem fenntartásához szükséges eszközök, és nem áll rendelkezésre egy megbízható mechanizmus sem a krízishelyzetek kezelésére. Ezért mielőbb szükségét látják egy Maastricht 2.0 szabályrendszer kidolgozásának.



