Kína után népességarányosan Magyarországon hal meg a legtöbb ember idő előtt a légszennyezettség miatt az OECD számításai szerint. A szennyezés fokozódásáért ma már leginkább az emberek rossz fűtési szokásai okolhatók.
A Földművelésügyi Minisztérium szerint évente nyolc-tizennégyezer ember korai halálát okozza a légszennyezés, pedig a helytelen tüzelés hátterében leginkább az ismerethiány és csak kisebb mértékben a szegénység áll. Ma már a szmog kialakulásáért nem elsősorban a közlekedés, hanem a lakásaikat rosszul fűtő emberek a felelősek. Sokaknak a szén és a lignit helyett a jó minőségű, száraz tűzifa használata tűnik kézenfekvőnek, ugyanakkor a szilárd tüzelésnél és a konvektoroknál is jobb hatásfokúak a melegvíz előállítására is alkalmas kombicirkók. A WWF szerint bár ezek, illetve a hozzájuk kapcsolódó új központifűtés-rendszer kialakítása drágább, gazdaságossági és egészségügyi szempontból sokkal jobban megéri az üzemeltetésük. Tény az is, hogy itthon ötödével több energiát használunk el otthonaink melegen tartására, mint az uniós országok többsége. Közismert, hogy nemcsak a nyílászárók felújítása, cseréje segít a házban tartani a meleget, a tetőre is figyelmet kell fordítani. Az oldalfalak szigetelése pedig nyáron segít elektromos energiát megtakarítani oly módon, hogy az épület kevésbé melegszik fel, és nem kell klímaberendezést használni.



