Megerősítették al-Bagdadi halálhírét

Az Iszlám Állam megerősítette vezetőjének halálhírét, Moszul környékén folytatódnak a harcok

Külföld
  • 2017.07.11. - 11:51

Az Iszlám Állam nevű terrorszervezet moszuli veresége ellenére elfoglalta a várostól délre fekvő falvak többségét - mondták el helyi lakosok és az iraki hadsereg egyik tisztje kedden. Mindeközben tovább folynak a harcok az országban, az Iszlám Állam szóvivője pedig megerősítette, hogy al-Bagdadi, a terrorszervezet vezetője életét vesztette az összecsapásokban. 

Az Iszlám Állam megerősítette: al-Bagdadi halott

Rami Abdul-Rahman, az OSDH elnöke azt mondta: értesülésük az Iszlám Állam más vezetőitől - köztük egy legfelsőbb szintű elöljárótól - származik a kelet-szíriai Deir-ez-Zór térségéből. Hozzátette: azt nem tudják, hogy Bagdadi pontosan mikor halt meg.
A Reuters kiemelte, hogy maga sem tudja ellenőrizni az információ hitelességét, az OSDH azonban számos alkalommal tett már közzé pontos értesüléseket a szíriai polgárháború fejleményeiről.
Iraki és kurd tisztségviselők mindeddig nem erősítették meg Bagdadi halálhírét, és az amerikai védelmi minisztérium is csak annyit közölt: nincs olyan információja, amely alátámasztaná az OSDH közlését. A RIA Novosztyi orosz hírügynökség viszont egy iraki hírportált idéz Bagdadi haláláról. Ez, az Iszlám Államnak tulajdonított rövid közlemény szerint hamarosan megnevezik az "emír" utódját.
Korábban már többször keltették Bagdadi halálhírét, amelyet azonban soha nem sikerült megerősíteni. Legutóbb júniusban Oroszország jelentette be, hogy egy rakkai légicsapás során lehet, hogy megölték az terroristavezért, de később ezt sem sikerült megerősíteni.
Abu Bakr al-Bagdadi (eredeti nevén Ibrahim Abad Ibrahim al-Badri) kiáltotta ki Moszulban 2014-ben az Iszlám Állam úgynevezett "kailfátusát". A vezető halála óriási csapást jelentene a szélsőséges szervezetnek, amely ádáz harcot vív a még ellenőrzése alatt álló, egyre szűkülő területek megtartásáért Szíriában és Irakban.

A terrorszervezet megerősítette állásait

Bár Haider al-Abádi iraki kormányfő hétfőn hivatalosan is bejelentette, hogy a biztonsági erők visszafoglalták Moszult, a gépfegyverekkel és aknavetőkkel felszerelkezett szélsőségesek nem adják fel a harcot. A dzsihadisták megszerezték a Tigris folyó nyugati partján, Moszultól mintegy 70 kilométerre délre található Imám Garbi nevű település több mint 75 százalékát, és erősítést várnak - mutatott rá egy iraki tiszt.

Az Iszlám Állam a múlt héten támadta meg a települést. Szakértők szerint hasonló jellegű támadásokra lehet számítani most, hogy a szélsőségesek elveszítették Moszult, és visszaszorultak a sivatagos, vidéki területekre Irakban.

Az Iszlám Állam ellen alakult, Washington által vezetett nemzetközi koalíció figyelmeztetett, hogy a moszuli győzelem nem jelenti egyben a dzsihadisták rémuralmának végét.

"Itt az ideje, hogy minden iraki összefogjon annak érdekében, hogy az Iszlám Államot kiűzzük egész Irakból, és hogy végleg felszámoljuk a felemelkedéséhez vezető feltételeket" - írta közleményében Stephen J. Townsend altábornagy, a koalíciós erők főparancsnoka.

Eközben az ENSZ Emberi Jogi Főbiztosságát vezető Zeid Raad al-Husszein keddi közleményében igazságosságra és a megbékélésre szólította fel Irakot. Zeid szerint fel kell tárni az emberi jogi visszaéléseket és a dzsihadisták által elkövetett bűnöket, majd - ha a helyzet engedi -, helyre kell állítani a jogállamiságot a szélsőségesektől visszaszerzett területeken.

Az Amnesty International nemzetközi jogvédő szervezet független bizottság létrehozását javasolta az Iszlám Állam, valamint az iraki és a koalíciós erők által a moszuli civilek ellen elkövetett bűnök kivizsgálására.

"A moszuli lakosok által átélt borzalmak, valamint az emberi élet minden szembenálló fél részéről tapasztalt semmibe vétele nem maradhatnak büntetlenül" - hívta fel a figyelmet közleményében Lynn Maalouf, az AI közel-keleti részlegének igazgatója.

Több tízezer civil rekedt az ISIS fogságában

Az ENSZ becslései szerint 30 és 50 ezer között van azoknak a civileknek a száma, akik az Iszlám Állam (IÁ) nevű dzsihadista szervezet fogáságban rekedtek az észak-szíriai Rakka városában, helyzetük pedig aggasztó: csak korlátozott mértékben jutnak hozzá élelmiszerhez, italhoz és gyógyszerhez.

"Rendkívül fontos, hogy a városban ragadt civilek számára biztonsági útvonalakat nyissanak", amelyeken kijutva a polgári lakosok menedéket kaphatnak és védelemben részesülhetnek - közölte Andrej Mahecic, az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) szóvivője egy genfi sajtótájékoztatón. A szóvivő ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a városban rekedt civilek számára vonatkozó adatok hozzávetőlegesek, mivel az Iszlám Állam jelenléte miatt nem lehet kapcsolatba lépni a Rakkában veszteglő polgári lakosokkal.
A világszervezet mindemellett beszámolt arról is, hogy sikerült humanitárius segélykonvojt eljuttatnia az északkelet-szíriai, rakkai tartománnyal szomszédos el-Haszaka tartományban található Kamisli városába.
Rakka tartományából és az azonos nevű székhelyéből április eleje óta közel 200 ezer ember menekült el. Az Iszlám Állam szíriai "fővárosának" számító Rakka és környéke felszabadítását célzó ostromot június 6-án kezdte meg a Szíriai Demokratikus Erők (SDF) ellenzéki szervezet, amelyet az Egyesült Államok vezette nemzetközi koalíció légiereje és az amerikai különleges erők számos tagja is segíti előrenyomulásában.
Az AP amerikai hírügynökség keddi beszámolója szerint eközben az SDF harcosainak sikerült megfutamítaniuk a Rakkától nem messze található egyik városból a dzsihadistákat, akik ott működtették az al-Kaida terrorszervezet megölt vezetőjéről, Oszama bin Ladenről elnevezett kiképzőtáborukat. Az SDF ezenkívül sikeresen elfoglalta a Rakkától 14 kilométerrel délkeletre található al-Úkajírsit is, benne az IÁ egyik egykoron fontos "katonai létesítményével". A terrorszervezet szócsövének számító Aamák hírügynökség ez utóbbi harcok kapcsán beszámolt arról, hogy a dzsihadisták még hétfőn ugyanitt egy autóba rejtett pokolgépet robbantottak fel, amely 11 kurd harcos halálát okozta.

Reklám