Egyszeri, tízezer forintos nyugdíjpré-miumot kapnak Erzsébet-utalvány formájában még karácsony előtt a magyar nyugdíjasok.
Ám nemcsak a feltörekvő, de a fejlett gazdaságokban is fordul elő ilyesmi: a Portfolio összeállítása szerint Ausztriában a szocialista–néppárti kormánykoalíció megállapodott, hogy decemberben száz eurót, azaz bő harmincezer forintot kapnak az osztrák nyugdíjasok, amihez még hozzáadódik a bejelentett 0,8 százalékos nyugdíjemelés. Christian Kern kancellár szerint a kifizetésnek nem lesz költségvetési hatása, de az „előleg” fontos hozzájárulás a vásárlóerő növekedéséhez, a karácsony előtti kereskedelmi adatokra ugyanis pozitív hatást gyakorol. Az ajándékozás miatt azonban komoly vád érheti a kormánypártot: a „sógoroknál” ugyanis vasárnap tartják az elnökválasztás megismételt, majd elhalasztott második fordulóját, a kormánykoalíciónak pedig pont a nyugdíjasok jelentik a legbiztosabb bázisát. Ekként pedig egyszerű kampányfogásként is értékelhető az egyszeri nyugdíjprémium.



