Magyarország nem ért egyet azzal az uniós javaslattal, hogy a személyautók esetében meg kellene szüntetni az autópálya-matricát.
A személyautók esetében Deli Andor kifejtette: a bizottság és a parlamenti jelentéstevő sem vette azt figyelembe, hogy a közép- és kelet-európai országokban más rendszer van használatban, és a nyugati távolságalapú modellt szerették volna kiterjeszteni az egész unióra. Hangsúlyozta azt is, hogy a tervezet értelmében a régebbi, kevésbé környezetbarát személyautók tulajdonosainak többet kellene fizetniük az úthasználatért. Ezzel kapcsolatban a francia jelentéstevő szintén figyelmen kívül hagyta az unió egyes tagállamai között fennálló gazdasági különbségeket. A javaslat tehát többszörös útdíjjal büntetné azokat, akiknek anyagi helyzete nem engedi meg a drága, környezetkímélő személyautó beszerzését. Úgy gondolom, hogy ez súlyosan sérti a szociális méltányosság elvét – tette hozzá a képviselő. Véleménye szerint ismét bebizonyosodott, hogy a nyugati képviselőket nem érdeklik az Európai Unióban fennálló különbségek, és a saját véleményüket akarják ráerőltetni valamennyi tagállamra.
Mint elmondta, az autópályadíjaknak kompenzálnia kell az okozott környezeti hatást, de annak eldöntése, hogy ezt milyen intézkedésekkel érik el – például pályadíjjal vagy üzemanyagra kirótt jövedéki adóval, járművekre fizetett éves illetékkel –, ez tagállami hatáskör. Ez a legmegfelelőbb mód arra, hogy egyensúlyt teremtsünk a környezetvédelmi, a gazdasági és a szociális szempontok között – hangsúlyozta a képviselő.



