Toroczkai László csütörtök esti kizárása nyomán sorozatban lépnek ki a Jobbikból a párt új irányvonalában csalódott politikusai. A szakadás megállíthatatlannak tűnik, a távozók közül többen jelezték, részt vesznek a Toroczkai által létrehozandó Mi magunk zászlóbontásán.
Pénteken délután a Facebookon jelentette be kilépését a Jobbikból Dúró Dóra, a párt korábbi frakcióvezető-helyettese: "Véget ér egy korszak, lezárul egy hosszú időszak: sok bajtársammal együtt kilépek a Jobbikból, mert nincs hova hátráljunk, s vétkesek közt cinkos, aki néma" - olvasható Dúró bejegyzésében, ahol a képviselő azt is kiemelte: a párt alapító nyilatkozatához hűen "úgy érezzük, erkölcsileg most már a kilépés a helyes döntés" – fogalmazott. Az Origo arról ír, hogy Dúróval együtt a VIII. kerületi alapszervezet jelentős része is távozik.
Hasonló lépésre szánta el magát a párt egykori alelnöke, Novák Előd, aki szintén a közösségi oldalon közölte döntését:
Szintén kilépett a Jobbikból Fazekas Gabriella, aki 2010-ben a párt oktatási kabinetjének alelnöke és terézvárosi polgármester-jelöltje is volt.
Dobi Zsolt, a párt Csongrád megyei sajtófőnöke is úgy döntött, elhagyja a Jobbik kötelékét.
Az Origo úgy tudja, a pestszentlőrinci képviselők és a tagság jelentős része is a kilépés mellett tette le a voksát.
A Magyar Idők arról írt, hogy péntek késő délután Árgyelán János, Fejér, Győr-Moson Sopron és Veszprém megye regionális igazgatója is közölte, nem marad a pártban.
Hasonló döntést hozott Juhász Szilárd, Lőrinci önkormányzatának jobbikos képviselője is. Hozzátette közösségi oldalán, hogy a lőrinci alapszervezet minden tagja írásos nyilatkozatban rendelkezett az országos és alapszervezeti tagságuk megszüntetéséről.
Devecser polgármestere, Ferenczi Gábor szintén jelezte, a jövőben már nem a Jobbik színeiben irányítja a települést, mert a párt vezetése mérhetetlen csalódást okozott számára „elvtelenségével, háttéralkuival, és a józan észt sokszor teljesen mellőző stratégiaalkotásával, logikátlan, sokszor önromboló döntéseivel, kétes hátterű tanácsadóival és pénzemberekkel való összefonódásával”
Szmik Lajos, Győrújbarát képviselő-testületének tagja és a párt Győr-Moson-Sopron Megyei Közgyűlésének tagja, valamint Szabó Ákos, a Jobbik nagykátai alapszervezetének elnöke egyaránt a távozás mellett döntött.
Ipacs Sándor, a Jobbik volt Baranya megyei elnöke is kilépett, egyúttal feltéve a kérdést: „Kíváncsi várom, hány jobbikos képviselő követi Dórát, és Lacit! Egy szebb jövő reményében”
Fejér megye egyik legnagyobb Jobbik-szervezete, a lepsényi feloszlatta magát, vezetőjük, Gieber Lajos lemondott tisztségéről és közölte, a Mi magunk soraiban dolgozik tovább.
A csornai Gyűrű István szerint a párt eltért az alapelvektől és rossz irányba tart, ebben nem szeretne részt vállalni, így szintén távozott.
A Magyar Idők úgy értesült, több alapszervezet a jövő héten foglal állást a maradás vagy kilépés kérdésében.
Pongrátz András: A Jobbik ne hivatkozzon a testvéremre, méltatlanná váltak hozzá!
Pongrátz András '56-os szabadságharcos is Toroczkaiék mellé állt, egyúttal felszólította a Jobbik vezetőit, hogy a továbbiakban ne hivatkozzanak testvérére, Pongrátz Gergelyre, mert méltalanná váltak hozzá:
"Felszólítom a Jobbik vezetőit, hogy ne hivatkozzanak a jövőben Pongrátz Gergelyre, mert méltatlanná váltak hozzá! Szegény Gergely bátyám forog a sírjában a vonásodás és Sneider Tamásék viselkedése miatt. A baloldallal együttműködő párt többé ne használja pártcélokra a lyukas zászlót, a Jobbiknak új szimbólumokat kell keresnie! Az '56-osok zászlóját Toroczkai Lászlónak fogom átadni június 23-án Ásotthalmon, ahol várhatóan új politikai, nemzeti erő születik, amely valóban méltó a szabadságharc szellemiségéhez, a Jobbik alapításakor lefektetett elvekhez, értékekhez. Arra kérem a Jobbik jelenlegi tagjait és a korábban kilépetteket, hogy lelkiismeretükre hallgatva csatlakozzanak Toroczkai Lászlóhoz és Dúró Dórához. Amit Gergely bátyám mondott a Jobbik alakuló ülésén a fiataloknak, az a szellemiség nagyon messze van attól, amit Vona Gábor és bábjai ma művelnek, de a magyar közéletben rendkívül nagy szükség van egy hiteles nemzeti erőre" - írja Pongrátz András közleményében, melyet Novák Előd juttatott el szerkesztőségünkhöz.
A párt korábbi alelnöke egy másik forradalmár, Kósa Gyula közleményét is továbbította. Kósa, aki a Széna téren harcolt a szovjetek ellen, úgy döntött, kilép a Jobbik XI. kerületi szervezetéből, mert ahogy fogalmaz, a párt "teljes árulás áldozatává vált", vezetői balliberális mozgalommá süllyesztették. Hozzátette, ő is csatlakozik a Toroczkai kezdeményezéséhez.



