Érdekünk a jelenleginél kedvezőbb ár

Földgázellátás

Gazdaság
  • 2017.10.06. - 00:19

Infrastrukturálisan kényszerhelyzetben van a földgáz behozatala kapcsán Közép-Európa és benne Magyarország – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter tegnap.

Jelenleg három irányból érkezhet földgáz hazánkba: Ukrajnán keresztül orosz forrásból, Ausztrián keresztül, nagyrészt orosz forrásból vagy Szlovákián keresztül, de ezen keresztül nem jön gáz. Ugyanakkor a Gazprom lekötötte a német–cseh és a cseh–szlovák interkonnektorok majdnem teljes kapacitását 2039-ig, ezért onnan is csak orosz földgáz érkezhet az országba. Megoldás lehetne Horvátország és Románia, de ezek az államok a miniszter szerint blokád alatt tartják Magyarországot. Szjjártó Péter jelezte, hazánk csak olyan megállapodásban érdekelt 2021 után az orosz gázszállításról, amely a jelenleginél kedvezőbb árat tartalmaz, hiszen a földgáz világpiaci ára csökken, a fogyasztásunk pedig növekszik. Hangsúlyozta azt is, a 2021 utáni szerződésről még csak most kezdenek tárgyalni, így nem lehet már most ítéletet mondani a megállapodás tartalmáról.

Reklám