Starmer a NATO élére kerülhet távozása után

A bukott brit miniszterelnök a nemzetközi porondon folytatná

Külföld
  • 2026.06.28. - 19:03
Cikk borítókép
Keir StarmerAFP/Anadolu/Zeynep Demir

Keir Starmer brit politikai pályája távozása után sem feltétlenül ér véget, mert a volt miniszterelnök a nemzetközi porondon is fontos tisztséget kaphat, írta az Observer. A lap szerint Starmer a NATO főtitkári posztját is lehetséges következő állomásnak tekinti, amely 2028-ban üresedhet meg.

A beszámoló szerint Starmer környezetében úgy látják, hogy a volt kormányfő komoly nemzetközi tekintélyt szerzett, különösen az európai vezetők körében. Ezt a lap szerint a közelmúlt G7-csúcstalálkozója is megerősítette, emellett külön kiemelik szoros kapcsolatát Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel.

Az Observer úgy tudja, hogy egy ilyen ambíció megvalósításához Starmernek a jövőbeni brit kormányzat stabil támogatására is szüksége lenne. A lap szerint a volt munkáspárti vezető egyelőre a védelmi beruházási tervei előmozdítására összpontosít, miközben az utódlás körüli brit belpolitikai átrendeződés már javában zajlik.

Starmer június 22-én jelentette be lemondását a miniszterelnöki posztról és a Munkáspárt éléről. Az Observer szerint távozása után Andy Burnham válhat a brit baloldal új vezető figurájává, miközben a volt miniszterelnök előtt megnyílhat egy új, globális jelentőségű pálya.

A NATO főtitkári posztja a világ egyik legbefolyásosabb nemzetközi tisztsége, ezért már önmagában az is jelzésértékű, hogy Starmer nevét ilyen összefüggésben emlegetik. Az Observer értelmezése szerint ez azt mutatja, hogy a volt brit kormányfő a hazai hatalomból való távozás után sem feltétlenül vonulna vissza a politikától.

Reklám