Szibiha: Anchorage szelleme halott

Az ukrán külügyminiszter szerint minden Kijev nélküli béketerv kudarcra van ítélve

Oroszország-Ukrajna
  • 2026.06.28. - 17:33
Andrii Sybiha
Andrij Szibiha, ukrán külügyminiszterAFP/Anadolu/Harun Ozalp

Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter szerint az úgynevezett „anchorage-i szellem” mára halott, és Oroszországnak végre tudomásul kell vennie, hogy Ukrajna nélkül nem lehet tartós béketervet kidolgozni – írta az RBK–Ukrajina a tárcavezető posztjára hivatkozva.

Szibiha úgy fogalmazott, hogy az orosz fél gyakran emlegeti ezt a kifejezést, noha valójában senki sem tudja pontosan megmagyarázni, mit is jelent. Az ukrán külügyminiszter szerint a legfontosabb tanulság az, hogy minden olyan rendezési elképzelés, amelyet Ukrajna részvétele nélkül próbálnak kidolgozni, eleve bukásra van ítélve. Hozzátette, Moszkvának ideje lenne felhagynia az illúziókkal, és érdemben reagálnia Kijev tárgyalási javaslataira.

Azt is hangsúlyozta, hogy Vlagyimir Putyin nem fogja elérni céljait a harctéren. Szerinte minél tovább tagadja a Kreml ezt a realitást, annál súlyosabb következményekkel kell Oroszországnak szembenéznie.

Az „Anchorage szelleme” kifejezés a Donald Trump és Vlagyimir Putyin között 2025 augusztusában, Alaszkában tartott találkozó után terjedt el. A Kreml ezzel utalt azokra az alapvetésekre, amelyekben a két elnök egyetértésre jutott az ukrajnai háború lezárásáról. Washington ugyanakkor többször is hangsúlyozta, hogy konkrét megállapodás nem született.

Reklám