Mindenki ismeri a dohányzás veszélyeit. A szív, a tüdő és az erek betegségeit régóta hozzák összefüggésbe ezzel a szokással. De kevesen gondolják, hogy a cigaretta a legfontosabb szervet – az agyat – is eltalálja. Amerikai kutatók bebizonyították, hogy a dohányzás közvetlenül összefügg a demencia és az Alzheimer-kór kialakulásával.
Számok, amelyeket nehéz figyelmen kívül hagyni
A Wisconsini Egyetem tudósai 37 független tanulmány adatait elemezték. Az eredmények magukért beszélnek:
-
a dohányosoknál 30 százalékkal nagyobb a demencia kockázata;
az Alzheimer-kór kialakulásának valószínűsége 40 százalékkal nő;
ha naponta 20 vagy több cigarettát szív el, a kockázat további 34 százalékkal nő.
Más szóval, minél több cigaretta, annál jobban felgyorsul az idegrendszer leépülése – írta meg a Pravda.
Mi a teendő, ha dohányzik?
A dohányzás abbahagyása az egyetlen biztos módszer a kockázat csökkentésére. De itt nincsenek gyors győzelmek: a test fokozatosan felépül. A kutatások azt mutatják, hogy csak kilenc év teljes dohányzás abbahagyása után az agyi megbetegedések kialakulásának valószínűsége a volt dohányzóknál hasonló a soha nem dohányzó emberekéhez.







