Díjeső Lakiteleken

A tizenkilencedik filmes mustrát erdélyi alkotás nyerte

Ajánló
  • 2019.11.30. - 02:12
Cikk borítókép
Daczó Katalin a legjobb filmnek járó díjakkalMH/Katona László | MH/Katona László

Az erdélyi rendező, Daczó Katalin A völgy hangja című filmje kapta a XIX. Lakiteleki Filmszemle fődíját, amelyet péntek délelőtt adtak át. Lapunk munkatársa, Katona László filmje különdíjas lett.

A szerdán kezdődött, Kósa Ferenc emlékére meghirdetett XIX. Lakiteleki Filmszemlét a lakiteleki Népfőiskola Alapítvány a Dunaversitas Egyesülettel és a Nemzeti Művelődési Intézettel közösen rendezte meg. A harmincegy filmet felvonultató versenyprogram zsűrijében helyet kapott mások mellett Agócs Sándor költő, Dippold Pál író, lapunk szerkesztője, Novák Emil, Balázs Béla-díjas filmrendező, Pilhál György, a Magyar Nemzet publicistája, Siklósi Beatrix, a köztelevízió kulturális csatornája, az M5 igazgatója és Szakolczay Lajos, Széchenyi-díjas irodalomtörténész, elnöke Buglya Sándor, Balázs Béla-díjas filmrendező-producer volt. A mustra elismeréseit pénteken Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke adta át.

A fődíjat az emberi erőforrások minisztere, Kásler Miklós által felajánlott egymillió forintot Daczó Katalin erdélyi rendező kapta A völgy hangja című alkotásáért, és átvehette a Nemzeti Művelődési Intézet különdíját is. Az Országgyűlés elnökének díját Lukács Csaba, a Miniszterelnökségét pedig Fazakas Szabolcs és Barabás Árpád székelyudvarhelyi alkotók érdemelték ki. Katona László, lapunk munkatársa A Taplász című filmjével a Petőfi Népe különdíját nyerte el.

A Magyar Hírlap nagyinterjúját és féléves előfizetését Peresztegi Hanna budapesti rendező nyerte el Címkék nélkül című alkotásával, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet és a Kairosz Kiadó elismerését a Szeretünk itt élni című filmért Gál Tamás kapta. Díjazták Csuja László Kilenc hónap háborúját is: a Herendi Porcelán Manufaktúra és a Nemzetstratégiai Kutatóintézet is elismerte. A gálán Lezsák Sándor, a Lakitelek Népfőiskola Alapítvány kuratóriumi elnöke bejelentette, hogy a XX. Lakiteleki Filmszemlét 2021-ben rendezik meg.

Reklám