Kiállítás nyílt Párizsban a kelet-szíriai romvárosról, Palmüráról, ahonnan idén márciusban sikerült kifüstölni a terület műemlékeiben súlyos károkat okozó Iszlám Állam fegyvereseit, akik azonban a múlt hét végén újabb támadást indítottak a város ellen.
A Grand Palais-ben szerdán megnyílt Örök helyek, Bámijántól Palmüráig című tárlaton a szíriai romvárosról készített, eddig publikálatlan felvételeket láthatnak az érdeklődők háromdimenziós, 360 fokos kivetítésben. A felvételeket drónnal készítették idén áprilisban, mindössze pár nappal azután, hogy a kormányerőknek az oroszok légi támogatásával sikerült kifüstölnie az ISIS szélsőségeseit az UNESCO világörökségi listáján szereplő városból.
A szélsőséges milícia tagjai 2015 májusában foglalták el Palmürát, amelynek számos műemlékét, köztük Bél templomát, egy ókori diadalívet és a Baál-Samin templomot is lerombolták.
A január 9-ig látogatható kiállítás keddi megnyitóján Francois Hollande francia államfő és Irina Bokova, az UNESCO főigazgatója "borzasztónak és tragikusnak" nevezte, hogy a tárlattal szinte egy időben a szélsőségesek újabb offenzívát indítottak a város megszerzéséért. A kiállításon látható háromdimenziós felvételeket Yves Ubelmann készítette, aki "pozitívnak" nevezte a képeket, mivel azokon jól látszik, hogy Palmüra nagy része épen maradt. Szakértői becslések szerint egyelőre a város ókori romjainak csaknem 80 százaléka sértetlen. A tárlaton egyebek között az afganisztáni Bámijánt, az iraki Horszábádot és a damaszkuszi Umajjád-mecsetet is közelebbről megismerhetik a látogatók.



