Külföld
Portugália: a szocialista António José Seguro aratott győzelmet az elnökválasztáson
A portugál választási bizottság honlapján közölt az adatokat

A Portugálián utóbbi napokban végigsöprő viharok okozta áradások miatt az ország déli és központi térségeiben található három önkormányzat is kénytelen volt egy héttel elhalasztani a voksolást. Ugyanakkor mindössze 37 ezer választópolgárról van szó, vagyis a választók 0,3 százalékáról, ami érdemben nem befolyásolja a végeredményt.
A 63 éves Antonio José Seguro a baloldalt képviseli: az 1990-es évek elején a szocialista ifjúsági szervezet vezetője volt, majd parlamenti képviselő, végül sportminiszter lett Antonio Guterres miniszterelnök mellett. Választási kampányában a demokrácia és a közszolgáltatások védelmezését hirdette.
A 43 éves André Ventura a jobboldali Chega (Elég) párt elnöke. Pártja tavaly a jobboldali kormány első számú ellenzéki erejévé vált. A politikus először televíziós futballkommentátorként vált ismertté, később a politikában kezdett el karriert építeni.
Az elnökválasztás első fordulójában António José Seguro a szavazatok 31,1 százalékát szerezte meg. André Ventura (Chega) a második helyen végzett a szavazatok 23,5 százalékával.
A választás győztese a konzervatív Marcelo Rebelo de Sousa utódja lesz.
Az általános választáson megválasztott portugál elnöknek nincs végrehajtó hatalma, de válság esetén döntőbírói szerepet tölthet be, és joga van feloszlatni a parlamentet, hogy parlamenti választásokat írjon ki.
