Izraelnek szerepet kell vállalnia a Gázai övezet újjáépítésében

Az újjáépítés finanszírozására vasárnap Kairóban tartanak felajánlási konferenciát

Külföld
  • 2014.10.09. - 07:46

Izraelnek részt kell vállalnia az idén nyáron egy ötvennapos háború során lerombolt Gázai övezet újjáépítésében - szögezte le az Egyesült Államok külügyminisztériuma. A palesztin kormány által kidolgozott terv szerint négymilliárd dollárra lenne szükség ahhoz, hogy helyreállítsák a területet. 

psaki
Jen Psaki (Fotó: rt.com)

"Úgy gondoljuk, Izraelnek részt kell vállalnia a gázai újjáépítésben. Örömmel láttuk, hogy az ENSZ, Izrael és a Palesztin Hatóság megállapodott a segélyek Gázába való eljuttatásáról, miközben figyelembe vette Izrael biztonsági szükségleteit" - közölte Jen Psaki, az amerikai külügyminisztérium szóvivője helyi idő szerint szerda este, sajtóértekezleten.
A szóvivő azt is hangsúlyozta, hogy Washington hosszú távú tűzszünetet szeretne látni a felek között. 
A gázai újjáépítés finanszírozására vasárnap Kairóban tartanak felajánlási konferenciát, amelyen John Kerry amerikai külügyminiszter is részt vesz. Washington korábban "jelentős humanitárius támogatási és újjáépítési erőfeszítésnek" nevezte az Egyiptom és Norvégia által rendezett eseményt.
Az Egyesült Államok eddig 118 millió dollárt ajánlott fel a Gázai övezet újjáépítésére. Ugyanakkor egy, a palesztin kormány által kidolgozott terv szerint négymilliárd dollárra lenne szükség ahhoz, hogy helyreállítsák a területet, ahol a júliusi és augusztusi harcok miatt legalább százezren váltak hontalanná.
A terv szerint először 414 milliós gyorssegélyre lenne szükség. A második szakaszban 1,2 milliárdot kellene költeni a gazdasági talpra állás támogatására. A harmadik szakaszban egy "hosszú távú újjáépítési fázis" lépne életbe.

Forrás: MTI

Reklám