Krónika
Erős földrengés rázta meg Északkelet-Japánt

A földrengés helyi idő szerint 7.30-kor következett be az Ivate prefektúra partvidéke előtt, mintegy 50 kilométeres mélységben. A rengés a legerősebben Aomori prefektúrában volt érezhető, ahol a japán, hétfokozatú szeizmikus intenzitási skálán 6-os erősséget mértek. Ez a fokozat azt jelenti, hogy az emberek nem képesek állva maradni vagy járni, sok bútor elmozdul, illetve felborulhat.
A japán meteorológiai szolgálat közölte: pusztító szökőártól nem kell tartani, legfeljebb kisebb tengerszint-ingadozás várható.
A japán kormány válságstábot állított fel a helyzet felmérésére és szükség esetén a mentési műveletek összehangolására. Takaicsi Szanae miniszterelnök arra kérte a legsúlyosabban érintett térségek lakóit, hogy maradjanak fokozottan óvatosak, mert további hasonló erejű utórengések is előfordulhatnak. Az atomerőműveket üzemeltető vállalatok és a japán nukleáris felügyelet tájékoztatása szerint sem az onagavai, sem a higasidóri atomerőműben, valamint a fukusimai Daiicsi és Daini létesítményekben nem észleltek rendellenességet. Az aomori kiégett fűtőelem-feldolgozó és -tároló létesítmények működésében sem tapasztaltak problémát.
A rengés miatt a JR East vasúttársaság felfüggesztette több vasútvonal, köztük a Tóhoku Sinkanszen nagysebességű vasút közlekedését Tokió és Sin-Aomori között. Egyes autópálya-szakaszokat is lezártak biztonsági ellenőrzések céljából. Japán a világ egyik legaktívabb földrengéses övezetében fekszik, a 6-os vagy annál nagyobb magnitúdójú földrengéseinek mintegy ötöde az ország térségében következik be.
Az északkeleti partvidéket 2011 márciusában 9-es erősségű földrengés és az azt követő cunami sújtotta, amely a fukusimai nukleáris balesetet idézte elő.
