Életfogytiglan a romániai gyilkosoknak

Több idős embert kínoztak halálra Budapesten

Krónika
  • 2014.10.31. - 15:32

Öt idős embert megöltek annak a rablóbandának a tagjai, amelynek büntetőperében tegnap két vádlottat életfogytig tartó szabadságvesztéssel sújtott a Fővárosi Törvényszék, a nem jogerős döntés értelmében egyikük feltételesen sem bocsátható szabadlábra.

A nyolc vádlottból hatan Romániából származnak, de jól beszélnek magyarul. A vádiratba tizennégy támadás került be, amelyek négy évvel ezelőtt kezdődtek Budapesten, Csepelen.

A nyomozás adatai szerint a Romániából Budapestre költöző, munkával, jövedelemmel nem rendelkező vádlottak új lakóhelyük környezetében szemeltek ki idős, védekezésre képtelen embereket, akiket az éjszakai támadások alkalmával kegyetlenül megkínoztak, összevertek, összekötöztek, és kifosztásuk után magukra hagyták őket. A bíróság konkrét esetekkel is érzékeltette a banda tagjainak brutalitását: eszméletlenre vertek egy idős asszonyt, mert nem tudta megmondani bankkártyájának PIN kódját, másokat késsel összevagdaltak, fojtogattak, csikkeket nyomtak el a testükön. A törvényszék megállapítása szerint a támadások erőszakosságát több esetben semmi nem indokolta, mert már az értékek megszerzése után követték el. A zsákmányuk több esetben mindössze néhány ezer forint volt, vagy hasonló értékű ékszerek. Az egyik halálos támadást szilveszterkor követték el, és utána a banda tagjai mulatozni mentek.

Az ügyészség többek között nyereségvágyból, különös kegyetlenséggel, több emberen, védekezésre képtelen személy sérelmére elkövetett emberöléssel, többszörösen minősülő rablásokkal, testi sértéssel és személyi szabadság megsértésével vádolta meg a csoport tagjait. Közülük G. Victor és K. G. Florin kapott életfogytiglant, előbbi az elsőfokú döntés értelmében nem szabadulhat többé, az ő esetében nem is jöhetett szóba rövidebb szabadságvesztés. A határozat indoklása szerint utóbbit csak azért nem sújtotta a legsúlyosabb büntetéssel a bíróság, mert részletes vallomásaival segítette a vizsgálatot, a férfi legkorábban negyven év múlva helyezhető feltételes szabadlábra. A rablók sofőrje tíz, tippadójuk öt évet kapott, két vádlottat azonban bizonyítottság hiányában felmentett a törvényszék.

Az ítélet ellen a vád és a védelem is fellebbezett, az ügyben a Fővárosi Ítélőtábla mondja ki majd a végső szót.

Reklám