Magyar tiszteletbeli konzulátust avattak fel kedden a dél-romániai Szörényváron (Drobeta-Turnu Severin). A képviseletet az évtizedek óta a Duna-parti városban élő Molnár Endre vállalkozó vezeti.
A szörényvári képviselet megnyitását Zákony Botond bukaresti magyar nagykövet azzal indokolta, hogy az egész országban igyekeznek biztosítani a konzuli érdekvédelmet, emellett megnyílt a (Bulgária és Románia közötti) Vidin-Calafat Duna-híd és nagyon megnőtt az átmenő kereskedelmi forgalom, illetve a turizmus is a Vaskapu környékén, a régi Bánságnak ezen a déli részén, Herkulesfürdő és Mehádia környékén.
A képviseletet vezető Molnár Endre köztiszteletnek örvendő, jó kapcsolatokkal rendelkező, a helyi és országos politikában is jártas vállalkozó, a Tropical szálloda tulajdonosa, az olténiai megyék tartoznak az új konzuli területhez, amelyek távol esnek a hagyományos magyar misszióktól.
Molnár Endre már kinevezése előtt is öntevékenyen eljárt bajbajutott magyar turisták és kamionosok ügyében, akik hozzá fordultak segítségért. "Legtöbbször balesetek miatt kerestek meg. Megtörtént, hogy húsz ember beesett a Dunába, mert egy pontonkikötő elfordult: elveszítették az irataikat, és segíteni kellett nekik az ügyintézésben" - idézte fel Molnár Endre.
A tiszteletbeli konzul nem tagja a magyar diplomáciai testületnek, munkájáért nem kap fizetést, de kinevezéséhez ugyanúgy szükséges a román fél hozzájárulása, mint a rendes konzulok esetében.
Zákonyi Botond a Marosvásárhelyre tervezett, csíkszeredai főkonzulátushoz tartozó konzuli irodáról elmondta, hogy reményei szerint meg fog változni a román álláspont, és megnyílhat az iroda.
"Reméljük, hogy felismerik: a magyar diplomáciai jelenlét bővülése elősegíti a két ország közötti kapcsolatok élénkülését, mind gazdasági, mind kereskedelmi, turisztikai és kulturális területen, ami mind a két félnek fontos" - mutatott rá a bukaresti magyar nagykövet.
Forrás: MTI



