A romániaiak fele nem hallott az autonómiatervezetről

Ezer fős közvéleménykutatást közölt a román sajtó

Határon túl
  • 2014.10.06. - 17:14

A romániai felnőttek több mint fele nem hallott a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) szeptember közepén közzétett székelyföldi autonómia-tervezetéről, akik viszont tudnak a kezdeményezésről, többnyire rossz véleménnyel vannak róla - derült ki a román sajtó által hétfőn ismertetett felmérésből.

Az Avangarde szociológiai intézet szeptember 20-28-a között végzett - az etnikai toleranciával és más országok megítélésével kapcsolatos - közvélemény-kutatást.

A megkérdezettek 56 százaléka nem tudott a Székelyföldnek regionális autonómiát előirányzó törvénytervezetről, 28 százaléka mondta azt, hogy ismeri a kezdeményezést, és 15 százalék volt azok aránya, akik hallottak róla, de nem tudják, mit tartalmaz. 

A megkérdezettek 57 százaléka szerint Romániában nem kell etnikai konfliktustól tartani, míg 27 százalékot tett ki azok aránya, akik szerint fennáll ennek a veszélye. Ez utóbbiak 77 százaléka a magyar, 22 százaléka pedig a roma kisebbség miatt tart egy etnikai konfliktus kirobbanásától.

A tervezetet ismerők közül a válaszadók 89 százaléka állította azt, hogy rossz véleménnyel van róla. A székelyföldi autonómia-statútumot elutasítók 44 százaléka arra hivatkozott, hogy Románia egységes állam, 23 százalékuk szerint a kezdeményezés "nem tiszteli Romániát", 18 százalékuk szerint pedig készítői "nem gondolnak az ott élő románokra". 

A tervezetet ismerők 6 százaléka mondta azt, hogy jó véleménnyel van róla.

A felmérés résztvevőinek 80 százaléka vélekedett úgy, hogy a románok "nagyon toleránsak" a magyar kisebbséggel szemben, 12 százalékuk szerint pedig "kicsit toleránsak".

Forrás: MTI
   

Reklám