Új rendszerrel gátolnák meg az áfacsalásokat

Gazdaság
  • 2014.10.27. - 16:40

A kormány január 1-jétől elektronikus közúti áruforgalmi ellenőrző rendszert vezet be az áfacsalások megakadályozására.

A rendszer célja az áruk útjának nyomon követésével, hogy megelőzze, hogy Magyarországon az adóhatósághoz előzetesen be nem jelentett áruk kerülhessenek forgalomba. A Nemzetgazdasági Minisztérium közleménye szerint a Nemzeti Adó- és Vámhivatal jelenleg is több büntetőeljárást folytat az élelmiszeriparban elkövetett bűncselekmények gyanúja miatt. A kár meghaladja a kétmil­liárd forintot. A szabálytalanságok miatt a négy visegrádi ország, valamint Németország és Ausztria illetékes minisztere október elején Prágában abban állapodott meg, hogy az adóhivatalok szorosan együttműködnek az adócsalások elleni harcban.

Mint megírtuk, a láncolatos áfa­csalások visszaszorítása érdekében a tételes áfaösszesítő összeghatára egymillió forintra csökken a jelenlegi kétmillióról. A jogosulatlan áfa-visszaigénylések megelőzése érdekében az újonnan alakuló vállalkozásoknak havonta kell áfát bevallaniuk. Az élő és félsertésre vonatkozó áfacsökkentés kedvező tapasztalatait figyelembe véve január 1-jétől huszonhét százalékról öt százalékra csökken a nagy testű élőállatok értékesítésére alkalmazandó áfa kulcsa.

Reklám