Mi dönthetünk a GMO-növények termesztéséről

Gazdaság
  • 2014.10.15. - 15:31

Vitát tartott az Európai Parlament Környezetvédelmi Bizottsága a genetikailag módosított növények (GMO) termesztéséről.

Magyarország egyértelműen állást foglalt amellett, hogy a kérdésben minden tagállam saját hatáskörben dönthessen. Az évek óta megkezdett tárgyalások után a környezetvédelmi bizottság még a nyáron döntött arról, hogy a tagállamok a környezetvédelmi és egészségügyi okok mellett gazdasági és társadalmi indokokra hivatkozva, a védzáradéki eljárás alkalmazása nélkül is megtilthassák területükön a GMO-k termesztését. Ennek eredményeképp az Európai Parlament most kezdte második olvasatban tárgyalni a döntést, hogy megállapodásra juthasson a tagállamokkal.

Hölvényi György KDNP-s európai parlamenti képviselő a vita során emlékeztette a bizottságot arra, hogy Magyarország az alaptörvényében rögzítette: területén nem kíván GM növényeket termeszteni és ilyen szervezeteket tartalmazó élelmiszereket előállítani. Hazánk érdeke, hogy hosszú távon biztonságosan fenntarthassa GMO-mentességét, amelynek elvesztése veszélyeztetné ökológiai gazdálkodásunkat, minőségi élelmiszer-előállításunkat és termékeink fizetőképes piacokon való eladhatóságát. A képviselő emlékeztetett, hazánk eddig csak moratórium bevezetésével tudta biztosítani GMO-mentességét.

Reklám