Zárul az MNB-s hitelprogram

Harminchatezer vállalkozás jutott kölcsönhöz

Gazdaság
  • 2016.11.24. - 03:57

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa úgy döntött, hogy 2017. március 31-ig „kitolja” a növekedési hitelprogram harmadik szakaszát, amely akkor zárul le – derül ki a jegybank közleményéből. A három éve indított pénzügyi projekt a kis- és középvállalkozások finanszírozását hivatott elősegíteni.

A három szakaszban, 2013 júniusa óta, összesen 36 103 vállalkozás jutott banki hitelhez 2459 milliárd forint összegben.

A program nemcsak a növekedés irányába fordította az éveken át csökkenő kkv-hitelezést, hanem érdemben, két százalék körüli mértékben járult hozzá az elmúlt három évben a gazdasági növekedéshez.

Az MNB előrejelzése szerint a kkv-hitelállomány növekedése a következő két évben, a hitelprogram lezárását követően is, a fenntartható gazdasági növekedést támogató öt-tíz százalékos sávban alakulhat. A következő években a hitelgarancia szerepe felértékelődhet, s a garanciaszervezetek nagyobb aktivitásán keresztül tovább támogathatja a kkv-hitelezés élénkülését. Emellett jelentős összegben állnak vissza nem térítendő és visszatérítendő uniós források egyaránt a hazai kkv-szektor rendelkezésére, miközben az elmúlt években végrehajtott kamatcsökkentéseknek köszönhe­tően a hitelintézetek piaci alapú hiteltermékei is egyre kedvezőbb feltételek mellett érhetők el.

Reklám